Milan Uhrík (REPUBLIKA): Nedeľná minútka o vláde masmédií


“Klamú, klamú a znova klamú. Nastoľujú témy a formujú názory miliónov ľudí. Dianie v spoločnosti ovplyvňujú viac ako mnohí demokraticky zvolení politici.”

Predseda Republiky, Milan Uhrík, píše, že takmer každý deň do médií posiela aspoň jednu tlačovú správu o aktivitách v Republike. “Nezverejňujú nič. Diskriminujú a cenzurujú až sa práši. Oni môžu.

Keď ich však niekto nepozve na tlačovku, tak okamžite spustia lynč, akoby boli pánmi tvorstva. Nikým nevolení samozvaní “novinári”.”

Liberálna elita morálne povýšeneckých “nadľudí”, ktorí si uzurpovali právo rozhodovať o tom, ktorý názor je ten správny, kto má právo verejne existovať, a kto nie.

Správajú sa ako typickí moderní liberáli. Transparentnosť požadujú od všetkých, len nie seba. Do headline-ov si napíšu veľké slogany o tom, akí sú nezávislí a objektívni. A pritom sú platení a zaujatí.

Iste, médiá treba rešpektovať, mali by byť strážcami demokracie, politikov, atď. Je tomu však naozaj tak? Na portáli Aktuality.sk už dávnejšie odmietli publikovať moje komentáre s odôvodnením, že “nezodpovedajú ich redakčnej línii”. Na Postoji a Pravde mi nedovolili založiť si ani blog. Chcel som tam publikovať normálne slušné komentáre.

Aký zmysel má debatovať s takýmito médiami? Aj tak nenapíšu to, čo ste povedali. A napíšu to, čo ste nepovedali. Ľuďom podsúvajú skreslené a neúplné informácie. Diváci vidia polovicu obrazu, čitatelia len polovicu článku. Iné názory v nich chýbajú.

A to je zle. Nevadí, keď sú médiá právom kritické. Mnohé však túto hranicu už dávno prekročili. Všetci ľudia nie sú hlúpi a čoraz viac si všímajú, že sú účelovo klamaní. Nielen tzv. štandardnými politikmi, ale aj štandardnými masmédiami.

Preto Poliaci presadzujú zákon, aby poľské médiá nemohli vlastniť Američania. Preto Maďari a ďalšie štáty sprísňujú pravidlá pre masmédiá…

Áno, aj na Slovensku bude treba nastaviť jasné pravidlá pre tých, ktorí si povolanie novinárov zamenili s povolaním propagandistov. A povzbudzovať tých novinárov, ktorí sa neboja písať ľuďom pravdu, nech je akokoľvek nepríjemná.

Česť všetkým novinárom, najmä z regionálnych a tzv. alternatívnych médií, ktorí sa nedali skorumpovať režimom.

Slovensko čaká čas veľkého upratovania, aj v tejto oblasti. Demokracia je vláda ľudu, nie vláda médií.”