Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Bude polícia tolerovať podporu terorizmu?


Dňa 20. augusta 2022 bol spáchaný teroristický útok s použitím výbušniny na auto ruského politika Alexandra Dugina, v ktorom sa v tom čase nachádzala jeho dcéra Darya Dugina, ktorá na mieste zahynula.

O tejto udalosti, pochopiteľne, informovali takmer všetky médiá a u jednoduchšej časti obyvateľstva sa zdvihla zarážajúca vlna radostných emócií.

Lenže mnohé komentáre na sociálnych sieťach objavujúce sa pod článkami o tejto udalosti, nie sú len primitívne, ale svojim obsahom napĺňajú dikciu § 419b ods. 1 Trestného zákona, kde je stanovené, že “Kto verejne podnecuje na spáchanie niektorého z trestných činov terorizmu alebo verejne schvaľuje niektorý z trestných činov terorizmu, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov.”

Z dostupných informácií o tragickej udalosti je evidentné, že čin, pri ktorom Darya zahynula, napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu § 419 ods. 1, písm. a) a teda aj podľa slovenskej právnej úpravy ide o trestný čin terorizmu. Preto verejná podpora takéhoto činu má byť potrestaná trestom odňatia slobody.

Osobne však mám obavu, že polícia bude páchanie týchto trestných činov ignorovať a nezačne voči páchateľom viesť trestné stíhanie. Už sme si totiž zvykli, že od februára 2022 sa časť policajnej štruktúry stala propagandistickou trúbou Kyjeva a proti Ruskej federácii vedú démonizujúcu kampaň.

Pridávam sem aj zopár príkladov verejnej podpory terorizmu: