Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Rovnováha medzi národným záujmom a hodnotami


„NAŠA VOĽBA JE ROVNOVÁHA MEDZI NÁRODNÝM ZÁUJMOM A HODNOTAMI,” povedal indický minister zahraničných vecí… Od jarných mesiacov každý objektívny pozorovateľ vníma, že Spojené štáty tlačia všetky krajiny do sankcionovania Ruska a prerušovania väzieb. Mnohé európske krajiny (a inštitúcie EÚ) tomuto tlaku podliehajú. Preto čoskoro zožnú následky vlastnej slabosti a konania v záujme iných.

Pritom jasne vidieť 2️⃣ línie. Prvá, ani Biely dom sankcie neuplatňuje vtedy, ak by mu mali spôsobiť ekonomickú ujmu. Druhá, zbrojársky biznis beží naplno cez „darovanie zbraní Ukrajine“, ktoré však nie sú zadarmo. Dávať zadarmo iným si dnes dovolí len naša vláda na náš úkor.

India, ktorá pred pár dňami oslávila 7️⃣5️⃣. výročie nezávislosti od koloniálnej nadvlády, tieto geopolitické hry „moralizátorov“ hrdo odmieta, potvrdila suverénnu pozíciu a rozširuje spoluprácu s eurázijskými partnermi a veľkými hospodárskymi projektmi. Medzitým sa inšpirovala aj západnými inštitucionálnymi a diplomatickými formami, ktoré dnes aplikuje vo svoj prospech.

Odmieta externý vplyv do vnútorných vecí, ktorý priznal hovorca amerického ministerstva zahraničia slovami o „prepnutí“ smerovania a „návrhu preorientovať (indickú) politiku mimo Ruska.“ Šokujúce vyhlásenia sa nedajú interpretovať inak ako ďalšie oficiálne priznanie pokusov zasahovať do zahraničnej politiky Indie. Pokusov, ktoré nie sú úspešné a dôkazom sú nové formy rusko-indického strategického partnerstva, ropný a plynový biznis, systém S-400 a účasť na multilaterálnych cvičeniach.

Tlak na Indiu môže spôsobiť oslabenie väzieb, ale Dillí za žiadnych okolností nepripúšťa vplyv na svoje objektívne národné záujmy a premýšľa pragmaticky. Preto sa momentálne nebude dištancovať od žiadneho partnera, aj keď schéma nátlakovej kampane bola deklarovaná.

Ako povedal minister Subrahmanyam Jaishankar: „Zastupujem 2️⃣0️⃣% svetovej populácie, piatu alebo šiestu najväčšiu ekonomiku. Myslím, že mám oprávnenie vybrať si vlastnú stranu, svoj záujem a rozhodnúť. Moja voľba nebude cynická a transakčná, ale bude rovnováhou medzi mojimi hodnotami a záujmami.“

Nedá sa očakávať, že verejná/súkromná diplomatická odpoveď Indie presvedčí Biely dom, aby sa vzdal hegemonických snáh. Ale žiadny sebavedomý štát, ktorý má úctu k sebe a svojim občanom, nemôže akceptovať, aby iná krajina otvorene hovorila o zasahovaní do jeho zahraničnej politiky.