Taliban sa zmocnil biometrických zariadení americkej armády


Vreckové zariadenia HIIDE (Handheld Interagency Identity Detection Equipment) na zisťovanie totožnosti boli získané počas posledných ofenzív Talibanu. Potvrdil to predstaviteľ JSOC (Joint Special Operations Command) a ďalší traja bývalí vojenskí pracovníci.

Prečo je udalosť vážna a ozývajú sa hlasy o nevídanom diletantizme? Zariadenia HIIDE obsahujú prístup k veľkým centralizovaným databázam, identifikačné biometrické a biografické údaje mnohých obyvateľov, vrátane tých, ktorí kolaborovali s cudzími armádami na území Afganistanu.

Dnes sú tieto osoby privážané do Európy (aj na Slovensko) ako „utečenci a tlmočníci“. Taliban ich považuje za zradcov a bude sa chcieť pomstiť. Hoci je pravdepodobné, že Taliban samotný si nebude vedieť dáta vytiahnuť, pakistanská tajná služba zrejme rada pomôže.

„Myslím si, že nikto nikdy neuvažoval o ochrane údajov alebo o tom, čo robiť v prípade, že sa systém (HIIDE) dostane do nesprávnych rúk,“ hovorí Welton Chang, bývalý spravodajský dôstojník.

Pre pripomenutie o prijímaní rizikových osôb: “Pri debate o pomoci v Afganistane by nemal byť hlavnou témou počet, myslí si prezidentka SR Zuzana Čaputová.”

Viac o Afganistane tu: