Milan Uhrík v rozhovore pre TASR: Republika je demokratická strana pripravená na vládnutie


Republika považuje za správne, aby plynárne, vodárne a elektrárne boli v rukách štátu. Prostredníctvom týchto spoločností dokáže štát garantovať cenovú stabilitu pre obyvateľstvo

Bratislava 4. novembra (Teraz.sk) – Hnutie Republika jeho zakladatelia budujú ako demokraticky orientovanú stranu s koaličným potenciálom, ktorá bude v prípade úspechu v najbližších parlamentných voľbách pripravená na možnosť vstúpiť do vlády. V diskusii na TASR TV to povedal europoslanec a predseda hnutia Milan Uhrík.

„Odkaz na demokratické hodnoty má vo svojich stanovách 99 percent strán, z našej strany to však nie je iba póza, ale naše vnútorné presvedčenie,“zdôraznil Uhrík.

Hnutie, ktoré založili bývalí členovia Ľudovej strany Naše Slovensko, sa podľa neho považuje za konzervatívne a národne orientované, odmieta však provokácie extrémistického typu.„Keď to porovnávam so súčasnou vládou a jej maniermi, tak náš vzťah k demokracii je ďaleko lepší. Napríklad v tom, že v rámci hnutia Republika nemáme problém s inými názormi. Nikdy nebudeme urážať človeka za to, že sa nedal zaočkovať, alebo sa, naopak, zaočkovať dal,“ tvrdí Uhrík.

„Bazírujeme na dobrovoľnosti, každý má svoj vlastný rozum a snaží sa urobiť pre seba čo najlepšie rozhodnutia. Na rozdiel od vlády, ktorá ľudí s iným názorom označuje za dezolátov, opice, alebo psov štekajúcich spoza hraníc,“ vyhlasuje.

Nesúhlasí s kritikou, podľa ktorej opoziční politici, vrátane poslancov hlásiacich sa k Republike, zámerne komplikujú očkovaciu komapaň. „Odmietam, aby vláda obviňovala opozíciu z neúspechu očkovacej kampane. Vláda má ľuďom objektívne vysvetľovať výhody aj nevýhody očkovania. A každý nech si dobrovoľne zváži, či je pre neho väčšie riziko podstúpiť očkovanie, alebo riskovať nákazu a možno aj ťažký priebeh Covidu,“ tvrdí. „My tú chorobu nespochybňujeme, máme v strane množstvo lekárov, ktorí s chorými prichádzali do kontaktu v nemocniciach. Ale spochybňujeme nezmyselnosť mnohých opatrení,“ povedal Uhrík.

Najväčšie výhrady má v zavedeniu Covid pasov.„Podľa mňa je cieľom zmeniť kedysi slobodnú spoločnosť na spoločnosť viac kontrolovanú,“tvrdí Uhrík.

Reformy, hodnoty a zahraničná orientácia
Vládne plány na reformy zdravotníctva, súdnictva a národných parkov nepovažuje za dobré. „Každý to vidí na svojej oblasti, zdravotník na zdravotníctve, sudca na súdoch. Ale každý to vidí a keď sa to akumuluje, je vláda nedôveryhodná a amatérsky vnímaná v rámci verejnosti, ako žiadna iná v histórii,“ povedal Uhrík.

Ako konzervatívna strana založená na kresťanských hodnotách, aj Republika by privítala postupné sprísnenie interrupčnej legislatívy, za hlavnú cestu k zníženiu počtu interrupcií však považuje prorodinnú politiku štátu. „Najmä zlepšením podmienok pre to, aby sa potraty nemuseli vykonávať, aby štát dal mamičkám najavo, že je tu pre nich a ich dieťatko. A ak oni nemajú záujem, je tu množstvo párov, ktoré nemôžu mať deti a radi by si adoptovali. Absolútny zákaz potratov momentálne nevidím reálne, vzhľadom na nastavenie verejnej mienky,“zhrnul Uhrík.

Republika podľa neho podporuje takú energetickú politiku, ktorá by časom umožnila získať súkromné podiely v strategických podnikoch späť do rúk štátu. „Považujeme za správne, aby plynárne, vodárne a elektrárne boli v rukách štátu. Prostredníctvom týchto spoločností dokáže štát garantovať cenovú stabilitu pre obyvateľstvo. A ďalším dôvodom je strategická bezpečnosť,“ povedal Uhrík.

V bezpečnostnej oblasti hnutie presadzuje postupný prechod k neutralite a vystúpenie z NATO. „Ona (neutralita), samozrejme, nepríde za rok ani za dva, lebo najskôr treba obnoviť bojaschopnosť slovenskej armády. Sú v Európe štáty ako Rakúsko, Švajčiarsko či Švédsko, ktoré nie sú členmi NATO a fungujú,“ tvrdí Uhrík.

Prozápadný vektor slovenskej zahraničnej politiky by nerušil, chcel by však lepšie vzťahy s Ruskom. „Chceme mať, prirodzene, dobré vzťahy so Západom, ale myslieť aj na dobré vzťahy s východom,“ povedal Uhrík. Ako realitu akceptuje nastavenie slovenskej spoločnosti, ktorá má záujem o zotrvanie v Európskej únii, v Európskom parlamente však podporuje tlaky na reformu únie smerom od spoločného politického projektu k hospodárskej únii. „Na úniu suverénnych národov, štátov, v ktorých bude prekvitať hospodárska spolupráca,“ dodáva Uhrík.

Vypočujte si krátky rozhovor, ktorý poskytol Milan Uhrík agentúre TASR.