Milan Uhrík (REPUBLIKA): Vo Francúzsku stojí benzín a nafta už 2,23 eur/liter


Nech žijú protiruské sankcie! A 130 eur za nádrž. Už čoskoro aj na Slovensku… A to je len začiatok

Vo Francúzsku stojí benzín a nafta už 2,23 eur/liter. Cena raketovo stúpa.

Zrovna včera večer som mal v Europarlamente vystúpenie. Odhodlané reči o tom, ako sa chce Európa odstrihnúť od ruského plynu a ropy sú síce úctyhodné, ale radi by sme od vlád počuli aj návrh na alternatívne riešenie.

Aký je plán vlády. Budeme platiť 3 eurá za liter nafty a popritom posielať zbrane na Ukrajinu, nech sa tam všetci čo najdlhšie zabíjajú? Vypneme si kúrenie a budeme mrznúť ako radí Remišová? Vymontujeme žiarovky ako radí Sulík? Budeme jesť šrot namiesto chleba, keďže cena pšenice stúpla už tiež takmer 3-násobne?

Pýtam sa normálne, vážne, bez emócií. Rozumiem tomu, že západ chce teraz potrestať Rusko za inváziu na Ukrajinu. Ale nepotrestá tým (ešte viac) aj seba? Majú vlády vypracované dopadové štúdie protiruských sankcií a alternatívne postupy zabezpečenia potrieb ľudí, alebo ich prijímali len tak, bez rozmyslu? Kto vydrží vojnu sankcií dlhšie? Rusi bez západných McDonaldov a iPohonov alebo západ bez ruskej ropy a plynu? Pomôže to vôbec zastaviť vojnu alebo to napätie ešte viac vyhrotí?

Keby bolo na nás, určite by sme neťahali Slovensko a Európu do vojny a do kolosálnej ekonomickej katastrofy, ako to robia súčasné vlády svojimi dlhodobo zlými rozhodnutiami (od Covidu, cez nedomyslený Green Deal až po dnešok).

Práve naopak. Rozvážnosť a neutralita sú jediné perspektívne postoje do budúcna.