Milan Uhrík (REPUBLIKA): Prečo Ukrajina stále platí za ruský plyn a od nás žiada embargo?


Kašlem na výčitky a mokré sny eurokomisárov o okamžitom odpojení sa od ruských energií. Mňa aj v Bruseli zaujíma hlavne Slovensko! ZDIEĽAJTE

Slovensko je momentálne na 100 % závislé od ruského plynu, rovnako ako Ukrajina. To je fakt. Všetkých tých, čo sú takí múdri a hovoria, že by sme sa mali okamžite odpojiť od ruských energií, sa pýtam: Prečo nám teda nejdete príkladom!?

Prečo sa Ukrajina neodpojí od ruského plynu ako prvá? Prečo platia Rusom za ropu? Máme aj o nich teraz vyhlásiť, že Ukrajinci financujú ruskú inváziu? Nie, nerobíme to, bolo by to absurdné.

Napriek tomu, niektoré hlasy z Ukrajiny sa nám dokonca vyhrážali. Vraj Ukrajina by nás mala sama odpojiť od plynu, lebo Európu vraj treba k tvrdším protiruským sankciám dotlačiť. Proti takýmto vyhláseniam sa musím dôrazne postaviť, pretože vydierať sa nenecháme!

Ak nájdeme lepšieho a lacnejšieho dodávateľa energií, tak ja som za. Veď nemusíme kupovať plyn a ropu len z Ruska. Vždy je lepšie mať viac dodávateľov. Ale pokiaľ tu taký dodávateľ nie je, čo zatiaľ nie je, tak treba zachovať chladnú hlavu a rozvahu.

Najprv rozmýšľať, až potom konať!