Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Pán minister, už radšej nekomentujte


Včerajšie slová ministra Naďa o tureckej pozícii k prihláške Fínska a Švédska do NATO boli všetkým a ničím zároveň. Vyjadriť sa totiž, že Turecko uprednostňuje svoje národné záujmy nad záujmami aliancie, je presne to, čo očakáva občan SR od Vás, pán minister.

Nie opak, ktorý vidíme vo Vašej každodennej činnosti. Presadzovať národné záujmy totiž potvrdzuje, že kto ste a hlavne kde patríte. Vo vašom prípade o tom netreba polemizovať, lebo už ste presvedčili verejnosť, že chcete robiť všetko, čo na konci dňa však neprináša pre ľudí žiadny výsledok.

Uvedomujete si aspoň, že ste sa týmto konštatovaním dotkli aliančnej krajiny, s ktorou chcete robiť obchody? Asi neviete, lebo Vám diplomatické vyjadrenia k druhým nič nehovoria. Veď prečo aj, keď si neviete vážiť ani vlastných občanov a častujete ich výrazmi, ktoré Vás zreteľne v ich očiach dehonestujú.

Skúste pochopiť, že národný záujem pri suverénnych vládach je a vždy bude prednejší než všetky ostatné záväzky. Preto nehaňte pozíciu iného štátu, ale bez ohľadu na názor, si v určitých prípadoch berte príklad ako sa predstavujú a bránia pozície v prospech vlastného občana a vlastného národa.