Milan Uhrík (REPUBLIKA): My, Slováci, prijímať migrantov nechceme a EÚ nemá právo nás nútiť


10-tisíc eur z eurofondov za prijatie každého imigranta. A kto ich napriek tomu nebude chcieť prijímať, bude im musieť platiť cestu späť do ich domovských štátov

Takto vyzerá nový európsky pakt pre migráciu, o ktorom sa teraz rokuje v EÚ. Je to veľmi vážna téma. Čokoľvek sa schváli, tak to bude záväzné aj pre Slovensko.

Pretože pozor – ak sa aj rozhodneme pre druhú možnosť (imigrantov neprijať a namiesto toho im platiť cestu domov), tak nemáme nič vyhraté. Ak sa totiž do 8 mesiacov nepodarí vrátiť imigrantov naspäť domov, tak ich napokon aj tak budeme musieť priviezť na Slovensko.

Keďže úspešnosť návratov imigrantov je v súčasnosti len okolo 40 %, tak tento nový imigračný pakt de facto znamená povinné prijatie väčšiny prichádzajúcich imigrantov – čiže povinné imigračné kvóty. Akurát s 8 mesačným odkladom.

Prípadne 10-tisíc eurová ponuka za každého prijatého migranta pre skorumpované vlády, ktoré za pár eur bez problémov zapredajú svoju vlasť.

Na pracovnom rokovaní európskeho výboru k tejto téme som kolegom v diskusii tlmočil náš zamietavý postoj k otváraniu hraníc pre nelegálnych imigrantov. Nesmieme byť ticho, musia náš nesúhlas počuť aj v Bruseli. Niekto im to musí povedať, keď všetci ostatní mlčia.

Áno, migráciu treba riešiť. Najlepšie zastavením imigračných tokov hneď na vonkajších hraniciach únie.

Tak, ako to robil pán Salvini, keď zatvoril talianske prístavy pre lode prevádzačov.