Milan Uhrík (REPUBLIKA): Referendum je možné zachrániť!


“Referendum a demokraciu na Slovensku je možné zachrániť”. Touto vetou začal príhovor poslanec Európskeho parlamentu a predseda REPUBLIKY Milan Uhrík.

“Treba len zmeniť Ústavu, aby otázka o predčasných voľbách nebola v rozpore so súčasným znením Ústavy. Prezidentka (Zuzana) Čaputová sľúbila, že ak poslanci Ústavu zmenia, tak referendum bude môcť vyhlásiť a aj ho vyhlási. Rozhodnutie je teda na parlamente.

Líder OĽaNO Igor Matovič vyhlásil, že je za referendum. Rovnako je za referendum aj SMER, HLAS, REPUBLIKA a zvyšok opozície. Zmenu Ústavy a sfunkčnenie referenda by zrejme podporili aj Kollárovci. Jediné, čo chýba, je zvolanie schôdze parlamentu. Preto dnes oslovím lídrov relevantných strán a vyzvem ich na spoločný postup, na spoločné zvolanie parlamentnej schôdze za účelom zmeny Ústavy Slovenskej republiky.

Prišiel čas odhodiť stranícke tričká a zabudnúť na nezmyselné spory. Prišiel čas postaviť sa veľmi jasne na stranu ľudí a zabojovať za ich základné slobody a práva. Táto iniciatíva totiž nie je o stranách. Je o tom, či sa dokážeme spojiť a zachovať demokratický charakter Slovenska. K demokratickému charakteru totiž nevyhnutne patrí umožniť občanom vyjadriť sa v referende aj o skrátení volebného obdobia.

Verím, že dnes s ostatnými stranami nájdeme spoločnú reč a pomôžeme Slovensku. Verím, že pomôžeme ľuďom. Že si všetci čoskoro vydýchneme a vrátime sa do normálneho života. Slovensko je dnes plné napätia a hnevu a my všetci cítime, že naša spoločnosť potrebuje predovšetkým pokoj. Zodpovednosť je v tejto chvíli na nás a my urobíme v danej veci maximum”.