REPUBLIKA bude presadzovať sfunkčnenie referenda na Slovensku!


Zamietnutie referenda je obrovskou ranou pre demokraciu na Slovensku.

Vyjadrenie predsedu REPUBLIKY, Milana Uhríka, k zamietnutiu referenda: “Ústavný súd v podstate rozhodol, že právo neschopných politikov na 4-ročný plat je nadradené právu občanov týchto politikov vymeniť.

Je to pľuvanec do očí všetkým 580-tisíc ľuďom, ktorí s nádejou na ukončenie tejto vlády podpísali petičné hárky za referendum.

Ústavný súd sklamal občanov už po druhýkrát – po tom, čo v marci rozhodol, že nekonečné predlžovanie núdzového stavu je vraj v poriadku.

Chápeme, že rozhodnutie ústavných sudcov mohlo byť ovplyvnené zastrašovaním vládnej moci. Vláda už raz ústavnému súdu pri odoberaní kompetencie posudzovať ústavné zákony naznačila, že ak jej bude robiť napriek, tak je schopná tento súd aj zrušiť.

To však nie je žiadnym ospravedlnením. Najvyššie postavení sudcovia by mali byť za každých okolností strážcami zákonnosti a spravodlivosti. Mali by ísť príkladom v boji proti bezpráviu.

Žiaľ, dnes sa deje opak a výsledkom je, že Slovensko nebolo ešte nikdy tak bezprávnym štátom, ako je v súčasnosti.

Obávame sa, že toto rozhodnutie, ktoré je proti demokracii a vôli ľudu ešte viac vystupňuje napätie v spoločnosti a hnev občanov.

Hnutie REPUBLIKA sa nestotožňuje s týmto rozhodnutím Ústavného súdu a budeme intenzívne hľadať a presadzovať sfunkčnenie referenda na Slovensku tak, aby táto vláda chaosu a tyranie čím skôr skončila.”