Marián Ďuriš (REPUBLIKA) o odtajnenej nemeckej analýze a ruskom plyne


Odtajnená nemecká analýza píše, že 𝗩𝗜𝗔𝗖 𝗣𝗟𝗬𝗡𝗨 𝗭 𝗥𝗨𝗦𝗞𝗔 neohrozí európsku bezpečnosť. Nemecká vláda v týchto dňoch odtajnila analýzu rizík vykonanú pár mesiacov pred vojnou na Ukrajine. V nej bývalá vláda zhodnotila, že energetická bezpečnosť krajiny „nebude ohrozená“ vyššou závislosťou od ruského plynu.

Utajovaný bezpečnostný dokument z minulého októbra, keď kancelárkou bola Angela Merkelová, hovoril o Nord Streame 2, ktorý bol nedávno zasiahnutý sabotážou. Pozri aj:

„Udelenie certifikácie neohrozuje bezpečnosť dodávok plynu v Nemecku a Európskej únii… Pre nemecký i susedný trh je riziko vážneho narušenia bezpečnosti dodávok v dôsledku jednotlivých dovozných dodávateľských infraštruktúr veľmi limitované,“ píše sa v hodnotení.

Zatiaľ čo novinári označili analýzu za „naivnú“ a dnešná vláda sa pokúša zvaliť vinu na bývalú, trochu škrípe fakt, že kancelár Olaf Scholz hral ústrednú úlohu v Merkelovej vláde ako vicekancelár a minister financií 2018-2021. Analýza ho strápňuje ešte viac po vyhlásení, že vždy vedel, že ruský prezident Vladimir Putin využije energetickú závislosť Nemecka „ako zbraň“. Tým nastolil otázku, prečo sa tak nikdy predtým nevyjadril.

Správa uznala, že preprava plynu cez Ukrajinu je riziková a hovorí v prospech potrubia v Baltskom mori. Vláda zjavne v tom čase nevidela možnosť, že by Rusko zastavilo dodávky cez Nord Stream 1, ktorý je od septembra stopnutý, oficiálne pre technické problémy. Mnohí pozorovatelia však tušia, že ide o reakciu na nemeckú vojenskú pomoc Ukrajine a odstavenie „dvojky“.