Keď sa bruselský byrokrat prestane ovládať…


….A zhodí zábrany, rétorické obraty a sofistikované pózy, odhalí reálnu tvár mnohých tých, ktorí sa zvyknú označovať za liberálov.

Súčasný český premiér prišiel do Bruselu s tým, že chce v dlhodobom horizonte pripraviť vlastnú krajinu o právo veta zrušením jednomyseľnosti pri niektorých hlasovaniach v Európskej rade. Predpokladal, že dostane pochvalu od byrokratov, ktorí chcú malé štáty pripraviť o možnosť veta, napr. v téme povinných kvót.

Opak sa stal pravdou. Belgický úradník Guy Verhofstadt, ktorý bol na Slovensku oslavovať vznik progresívcov, premiéra „zvozil“ aj za to, že prišiel po kolenách. Bez rešpektu a v skratke: prikyvuj nám a čo chceme, vykonaj plynule a rýchlo.

Neurazil len českého premiéra, ale celý český národ. Zástupca svojich občanov s trochou sebaúcty by odišiel a rozhorčeného byrokrata, ktorý vníma EÚ ako direktívno-administratívnu štruktúru bez slova národných štátov, by odignoroval. Líder demokraticky zvolenej vlády by mal konať asertívnejšie a suverénnejšie. Najmä v prostredí, kde chcú určovať podmienky nikým nevolení komisári…