Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Zelenský nie je mierotvorca


Nórsky Nobelov výbor pochopil, že Zelensky nebol, nie je a nikdy nebude mierotvorca. Ani doma a ani vo svetovom meradle. Preto je nutné rozhodnutie výboru pre udeľovanie Nobelových cien seriózne oceniť. Ti , čo mali do týchto dní zavreté oči, zdá sa, začínajú vidieť, čo iní videli už dávno. Ide to síce pomaly, ale predsa.

Ak by toto mal byť začiatok nového procesu vnímania diania vo svetovom, alebo minimálne európskom meradle – bol by to dobrý signál pre Slovensko, pre nás všetkých. My na Slovensku 🇸🇰 máme iné starosti, ako vývoz zbraní na Ukrajinu, ako ohrozovanie našej vlastnej bezpečnosti. Máme tu problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú životov občanov Slovenska 🇸🇰. Riešiť naše starosti a nie starosti iných – to bude doslova priorita novo sa tvoriacej vlády. Nech bude mať akékoľvek zloženie.

A Ukrajina? Už by bolo na čase, aby ukrajinskí politici konečne pochopili, že chodiť po Európe a vydierať miestne vlády, musia vymeniť za snahu ochraňovať vlastné obyvateľstvo. Že nastal čas na zmenu priorít – nechodiť a natŕčať ruky so slovami dajte lebo nemáme zbrane, muníciu, vojenskú techniku, ale miesto toho prevziať zodpovednosť za občanov Ukrajiny. Inak povedané, mali by ich prestať posielať na smrť.

Takto sa mier nebuduje. My v hnutí Republika 🇸🇰 to hovoríme už dlhodobo. Som rád, že to pochopil aj nórsky Nobelov výbor, ktorý udelil Nobelovu cenu za mier za rok 2023 iránskej ľudskoprávnej aktivistke Narges Mohammadiová.