Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Potvrdilo sa, že dodávať zbrane Ukrajine bolo chybou


Mier a sloboda nie sú samozrejmé. Vidíme to pri aktuálnych udalostiach v pásme Gazy. Útok Hamasu bol taký prekvapujúci, že otriasol celou izraelskou spoločnosťou. Ukazuje sa, že v zložitej medzinárodnej situácii medzi Izraelom a Palestínou musia byť na prvom mieste pokora a záujem o dobré susedské vzťahy. Myslite si, že toto tu platilo? Ja určite nie.

Vojenská akcia Hamasu ukázala a hlavne obnažila všetky súčasne problémy, s ktorými Izrael zápasí. Je zaujímavé, že aj napriek jednoznačnej prevahe Izraela – vojenskej a spravodajskej dokázal Hamas vystreliť tisíce rakiet a k tomu ešte aj útočiť. Otázka znie, ako je možné, že prípravu a presun takéhoto množstva rakiet zostalo bez povšimnutia? Ako je možné, že si nikto z kompetentných nevšimol, že tomu “zlému” Hamasu funguje logistika a vojenské plánovanie? A keď sa už pýtame, za úvahu stojí taktiež, otázka, či spomínané rakety náhodou nepochádzajú z vojenskej pomoci Ukrajine. Prečo? Pretože Zelenskému sa dodnes nepodarilo štandardne komunikovať so súčasnou izraelskou vládou. Izrael nedávno totiž de facto Zelenského zosmiešnil. Množstvo dodaného vojenského materiálu Ukrajine a jej následné použitie sa prakticky nedá skontrolovať. Či sa minulo v boji proti Rusku, alebo sa predalo tretej strane.

Každopádne sa potvrdzuje, že solidarita dotýkajúca sa dodávok vojenských zbraní a materiálu je chybou a to je jedno akého konfliktu sa to týka.

Dodávky na Ukrajinu totiž mohli pomôcť vyzbrojiť kohokoľvek a kdekoľvek. Dôvod? Úplne ‘prozaický’ biznis a peniaze – presne to, čo na Ukrajine vždy vedeli ‘točiť’. A takto jednoducho sa mohli zbrane, ktoré dopadli na Izrael, a ktoré inak vedia služby Izraela odsledovať, dostať aj do rúk Hamasu a jeho ‘priateľov’.

Bol by to paradox, ak rakety zo západu, od spojenca Izraela, by boli tie “čo útočili’.

A teda, poďme sa zhovárať o ľudských životoch o mieri a nie iba o kšeftoch, ktoré sú v pozadí vojen.