Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Tak minister vojny zase nakupuje


Okrem transportérov, PVO systémov a iných drobností sa zachcelo ministrovi vojny kúpiť drony z Turecka. Tak sa pochválil na Twitteri. Rokovanie s Bayraktarom podľa neho bolo veľmi konštruktívne. Toľko samochvála ministra a teraz poďme sa pozrieť na to, čo minister opäť nevie a nechápe.

Rokovať s Tureckom nie je jednoduché a asi najväčšie skúsenosti z tohto procesu má Maďarsko a trochu Poľsko. Áno, pán minister, má skúsenosti z privátneho biznisu aj s tureckou stranou, čo sa v predchádzajúcom období prejavilo pri záujme Turecka dodať transportéry 4×4 resp. 8×8, kde ste bol veľmi aktívny v prospech GLOBSECu a vlastnej mimovládky.

Samozrejme lobing je lobing a nikdy nie je zadarmo. A byť lobistom a ministrom je obrovský rozdiel, hoci toto zrejme nepostrehol. Ministrova samochvála má dve roviny:

● Žiadna sociálna reflexia, len nakupovanie a nakupovanie. Že ľudia padajú na ústa? Že rozmýšľajú, čo kúpia v obchode a ako zaplatia účty? Nie je dôležité. Preňho je dôležité kupovať to, čo vraj potrebujú OS SR okamžite. Nie, nesúhlasím! OS SR potrebujú byť modernizované, ale nie na úkor sociálneho postavenia občana.

● Druhá rovina má geopolitický aspekt. Žiadny obchod bez ohľadu či ide o súkromnú alebo štátnu firmu sa neudeje bez politického súhlasu tureckého paláca. Geopolitika strednej Európy je totižto pre Turecko jednou z najväčších zahraničnopolitických priorít. Takže to je ten výrazný rozdiel medzi tým, keď ste bol lobistom a teraz, keď ste ministrom.

Len neviem či to nechápete naozaj alebo to chápete až moc dobre. Príslušníci OS SR sú tiež občania SR. Vidia ako žijú ich najbližší a vidia ako chcete šafáriť s verejnými zdrojmi. A určite by bolo zaujímavé poznať, či ste rokovali na vlastnú päsť alebo ste mali aj politické poverenie napr. od premiéra, vlády či prezidentky. Alebo Vám to odporučili „friends“ spoza mora?

Mimochodom, čo vravíte na pozíciu Turecka smerom k Rusku? Teraz to už neprekáža, lebo biznis? Lebo iné nešpecifikované záujmy? Pán minister, nevravte koľko máte kurzov, aj tak Vám to nikto neverí. Komunikujte pravdivo a otvorene. Predchádzajúce udalosti ukázali, že asi máte problém aj pravdu dýchať, nie pravdivo informovať. Toľko k tým nákupom.

Ešte jedna poznámka. Každému je jedno čo sa v tej Vašej politickej „eséročke“ deje a koľko žltých kariet si dáte. Ale komentár k vlastnej poslankyni potvrdil Váš charakter. Urážať a urážať. Veď skúste sa aspoň k ženám správať slušne. Vidieť, že v rodine ste nedostali dobrý základ. Bolo by možno na čase, aby ste sa z roztlieskavača po prednáške pána Fica vo Vašej alma mater stal slušne vychovaným človekom. Ale to chcem asi veľa, že ?