Generál Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Latinská Amerika v srdci Európy


Návšteva pápeža je vždy symbolická vec, zážitok a vec prestíže. Lenže vždy je dôležité jej načasovanie a hlavná myšlienka.

Prebieha panika smerujúca k ďalšej vlne a vláda tlačí a vydiera radových občanov tzv. opatreniami. No zrazu príde pápež a skoro nič neplatí. Žiadne odstupy, rúška sem-tam a množstvo ľudí v jednom priestore.

Bravó kompetentní, tak to sa Vám podarilo. Program na skoro 4 dni bohatý a šitý na mieru skôr liberálnym vrstvám. Ktosi to samozrejme pripravoval, iný prispôsoboval. Milióny od vlády, len aby „dobre bolo“, ľudia dostali hry a zabudlo sa na to, čo vláda robí.

Tu sa pýtam: komu vyhovovala táto návšteva najviac? Hlave štátu, vláde, biskupom alebo mimovládnym organizáciám? Kto na to odpovie? Ministerstvo sociálnych veci, kultúry či financií? Koľko je už dnes pripravených projektov a finančných zdrojov pre aktivistov, ktorí sa priživia a „nabalia“ pri predstieraní, že pomáhajú druhým? Mal skutočne pápež záujem o košickú štvrť alebo predsa len mimovládne organizácie zapracovali kvôli vidine ďalšieho profitu?

Slovensko dnes žije skôr inými témami a v nádeji, ktorú aj pápež spomenul. No je to nádej občana, ktorý sa stará zodpovedne o rodinu, platí dane a pracuje pre lepšiu budúcnosť. Budúcnosť bez zdražovania, stresu a vydierania mocnými. Bez vyhadzovania peňazí na lenivých aktivistov, ktorí nikomu reálne nepomôžu. Majú len zisk bez práce. Aktivitu vykážu v statusoch na sociálnych sieťach alebo oficiálne vyzerajúcom dokumente.

Áno, toto vyhovuje tým, ktorí sú na hony vzdialení od skutočného života, v šere kaviarní a vo svetle monitorov. Určite nás všetkých bude zaujímať koľko to stálo. Lebo je to z našich dani! Prispeje to k rýchlejšiemu bankrotu, o ktorom sa začína nahlas hovoriť? Kto bude označený za vinníka pri náraste „pozitívnych“? Alebo to opäť hodíte na slušných ľudí, ktorí Vám prídu do očí povedať pravdu?