Milan Uhrík (REPUBLIKA): Nedeľná minútka – ŠTB-áci súčasnosti


Vláda sa opäť rozhodla aplikovať obmedzenia a zákazy. Rúca sa jej štát v rukách, tak potrebujú ľudí držať na uzde. Je to len o tom

Ľudia môžu tie nadiktované vládne zákazy buď ignorovať, pristupovať k nim ako k formálnej fraške (de facto ignorácia), naozaj ich napriek evidentnej nezmyselnosti dodržiavať alebo sa v nich ešte aj s nadšením vyžívať.

Najhorší sú tí poslední. Tí, čo Vás s úsmevom vyhodia z reštaurácie alebo povýšenecky skritizujú, lebo … lebo zrazu môžu. Lebo nemáte rúško, lebo nemáte respirátor, lebo nemáte test, lebo ho máte o hodinu starší ako treba, lebo nemáte očkovanie, Covid pas, lebo čokoľvek.

Takýchto ľudí môžeme pokojne nazvať gestapákmi, alebo ŠTB-ákmi súčasnosti. Tí sa tiež správali neľudsky, lebo mohli. A tiež “chránili” režim pred “nezodpovednými”. Špehovali, udávali, donášali, vyhadzovali a zatvárali.

Charakter človeka sa spozná podľa toho, ako sa správa, keď dostane oficiálnu možnosť byť zlým.

Corona kríza a opatrenia odhaľujú skutočné ľudské charaktery. Aj medzi politikmi ukazujú, komu na slobode naozaj záleží, a kto má slobodu len ako reklamný slogan, ale v skutočnosti túži po moci a ovládaní druhých.

Z tých, čo mali najviac rečí o slobode a solidarite, o tolerancii a pluralite sa stali tí najhorlivejší zástancovia obmedzení, semaforov, priepustiek a zákazov. Najdesivejšie však je, ako sa z toho tešia.

Ubližujú rodinám, keď nepustia dieťa do škôlky, mamu do obchodu, či chorého (s inou ako vyvolenou chorobou) k lekárovi.

Nič však netrvá večne. Členovia súčasnej vlády budú musieť zo Slovenska zutekať. Predstava, ako si Matovič, Naď, Lengvarský či Mikulec chodí po skončení mandátu spokojne nakupovať medzi ľudí do obchodov je nereálna. Tí už medzi ľudí nevyjdú.

My tu však žiť zostaneme. Preto sa k sebe správajme vždy ako ľudia, aj v týchto ťažkých časoch. Táto vláda pominie, Mikasa raz z úradu vyvedieme, nezmyselné zákazy tiež zrušíme.

Ale mená tých, ktorí s nadšením ubližovali ľuďom a rodinám, keď takú príležitosť dostali, už v pamäti národa navždy zostanú. A bude sa to s nimi viesť až do konca života.