Týždenný komentár: Marek Gábrik (3.-9.1.2022)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Pravidelne budem prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje verejné profily s aktuálnymi príspevkami nájdete napríklad na Twitteri či Telegrame.


Novak Djokovič/ SITA

Djokovič dostal v Austrálii výnimku, neskôr mu zobrali vízum

Nielen športová verejnosť už nejaký čas pozorne sleduje dianie okolo srbského tenistu Novaka Djokoviča. Srb odmieta verejnosť informovať o tom, či je zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19, keďže to považuje za súkromnú informáciu. Štát Viktória, ktorý je hostiteľom turnaja Australian Open má však medzi podmienkami vstupu do krajiny zmienenú vakcináciu. Dvadsaťnásobný grandslamový šampión tam pricestoval, aby mohol obhajovať titul.

Djokovič v utorok 4.1. oznámil, že dostal výnimku pre nezaočkovaných, no už v stredu mal problémy po prílete do Melbourne. Miestne úrady informovali, že nedisponuje správnym vízom pre vstup do krajiny. Zadržali ho na letisku a držali ho v uzavretej miestnosti. Austrálska vláda zrušila Djokovičovi víza a nariadila mu opustiť krajinu. Tenista spolu s právnikmi podal sťažnosť a chystá sa brániť.

Tenista je momentálne umiestnený v Park Hoteli, štátnom karanténnom zariadení. Hotel je dočasným domovom pre žiadateľov o azyl. V minulosti sa jeho hostia sťažovali na chrobáky v hotelových priestoroch či pleseň na jedle. Okrem Djokoviča je v tom istom hoteli umiestnená aj česká tenistka Renáta Voráčová, o ktorej je verejne známe, že nie je zaočkovaná. Víťazka 11 deblových titulov rovnako čaká na rozhodnutie súdu.

V médiách sa objavili aj správy, že Djokovičovi bol odobratý telefón, no Austrálska pohraničná stráž to v stanovisku poprela. Neskôr sa to potvrdilo, keďže sa Srb po dlhšom čase vyjadril. Portál abc.net.au informoval, že v pondelok sa bude rozhodovať o hráčovom odvolaní proti zrušeniu víz.

Novakov otec tvrdí, že jeho syn je v Austrálii väzňom a čelí poníženiu. V Belehrade, hlavnom meste Srbska ľudia vytrvalo protestujú proti takémuto zaobchádzaniu s Djokovičom a ich rodákovi vyjadrujú podporu.

Opísaná prax nám ilustruje, ako ďaleko môže zájsť Covid šialenstvo.


Rowan Atkinson/ AFP

“Mr. Bean” mal narodeniny, čo odkázal politicky korektnému svetu?

Rowan Atkinson, slávny anglický herec, stvárňujúci najmä postavičku Mr. Beana, oslávil 6. januára 67 rokov. Atkinson je známym kritikom politickej korektnosti a tzv. “cancel culture”. Práve v súvislosti s tendenciou mazať nepohodlné názory sa pre Radio Times podľa média Insider vyjadril: „Je dôležité, aby sme boli vystavení širokému spektru názorov, ale to, čo teraz máme, je digitálny ekvivalent stredovekého davu, ktorý sa potuluje po uliciach a hľadá niekoho, koho by mohol upáliť. Takže je to strašidelné pre každého, kto je obeťou tohto davu, a napĺňa ma to strachom z budúcnosti. Problém, ktorý máme ‚v online‘, je v tom, že o tom, čo chceme vidieť, rozhoduje algoritmus, ktorý nakoniec vytvorí zjednodušujúci binárny pohľad na spoločnosť. Stáva sa to, že buď si s nami, alebo proti nám. A ak si proti nám, zaslúžiš si byť zrušený…“ (preklad: veci-verejne.sk)

Britský herec sa už v minulosti otvorene kritizoval obmedzovanie slobody prejavu, pričom zdôrazňoval posvätnosť tohto práva.


Vlajka štátu El Salvador

Štát El Salvador zverejnil video, v ktorom nabáda k zdravému životnému štýlu

Zdravý životný štýl taktiež pomáha redukovať komplikácie z COVIDU-19 – týmito slovami sa začína reklamný spot štátu El Salvador, ktorý sa rozlieha v Strednej Amerike na pobreží Tichého oceánu.

Počas reklamného spotu sa spomína, že medzi rizikové skupiny s vysoký percentom úmrtnosti – okrem starých ľudí – patria aj obézni, ľudia s vysokým krvným tlakom, diabetici, či chronicky chorí jedinci. Ženský hlas vo videu následne vydáva tieto odporúčania: Zdravo a vyvážene sa stravovať (s cieľom dosiahnutia ideálnej hmotnosti), športovať v exteriéri – na čerstvom vzduchu a na slnku kvôli prirodzenej tvorbe vitamínu D, dodržiavať pitný režim, redukovať stres – napríklad cvičením jógy a čítaním kníh, spať aspoň 6 hodín počas noci, zahrnúť do stravy citrusy, obmedziť alkohol, stravu s veľkým obsahom tukov a nápoje s vysokým obsahom cukru.

Štátna reklama končí slovami: “Teraz, viac ako inokedy sa musíme starať jeden o druhého. Ostaňte zdraví.

Podobné reklamy by sme v európskom priestore hľadali ťažko. Slovenské Ministerstvo zdravotníctva namiesto pozitívnej motivácie dotuje tvorbu negatívnych reklám sumami miliónov eur, ktoré vyvolávajú pocit strach a bezmocnosti, pričom jediným východiskom zo zlej situácie je vakcína. Slovenský portál Konzerva v minulom roku vydal video s podobným posolstvom, pre aké sa rozhodol americký štát El Salvador. Obsah videa štátne inštitúcie označili ako závadný a zavádzajúci.

Na čele štátu El Salvador pôsobí podnikateľ Nayib Bukele. Počas funkčného obdobia sa preslávil napríklad tým, že pod jeho vedením sa El Salvador stal prvým štátom, ktorý prijal kryptomenu Bitcoin ako oficiálne platidlo.


Volebné štúdio RTVS/ archív RTVS

V televízii opäť bez predstaviteľov Republiky

Ani začiatkom roka 2022 to nevyzerá tak, žeby sa mal rozšíriť mediálny priestor v rámci hlavného prúdu pre predstaviteľov hnutia Republika. V nedeľnej relácii O 5 minút 12 dostali možnosť vyjadriť sa k aktuálnym témam predstavitelia takmer všetkých strán zastúpených v parlamente. Poslanca hnutia Republika by ste medzi diskutujúcimi hľadali márne.

Republika sa dlhodobo v prieskumoch verejnej mienky od všetkých agentúr udržiava nad 5% hranicou, pričom je vždy najsilnejším subjektom zastupujúcim národné záujmy. Poslanci Republiky síce nezískali mandáty za túto stranu, avšak to ani predstavitelia strany Hlas – sociálna demokracia. Svojho zástupcu však v diskusii mali – Erika Tomáša. Priestor dostala aj marginálna strana Za ľudí, na RTVS vystúpila Viera Leščáková.

Hnutie Republika od svojho vzniku nemá takmer žiadny priestor v súkromných médiách, no čo je horšie, ani v tých verejnoprávnych. Na ich činnosť a fungovanie sa však skladajú takmer všetci občania Slovenska prostredníctvom koncesionárskych poplatkov – aj priaznivci hnutia Republika. Je otázne či nie je cieľom slovenských médií vytvoriť falošný obraz, že jedinou alternatívou voči súčasnej vláde je návrat tej predošlej.

Na základe uvedenej neobjektívnosti potom môže dôjsť k rôznym dezinformáciám medzi občanmi – napríklad, že referendum o prítomnosti amerických vojsk, respektíve o vybudovaní amerických základní na Slovensku iniciuje Smer. Pravdou však zostáva, že prvý subjekt, ktorý prišiel s týmto nápadom bolo práve hnutie Republika.

Keďže ide o môj prvý tohtoročný článok na stránkach Denníku Republika, dovoľte mi popriať Vám všetko dobré v roku 2022!


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.