Tomáš Špaček (REPUBLIKA): Dohady okolo systému S-300


Témou dňa sa stali protichodné informácie o osude systému protivzdušnej obrany, ktorý pred pár dňami darovala slovenská vláda Ukrajine, čím viacnásobne vystavila celý národ veľkému nebezpečenstvu.

Nebudem na tomto mieste rozoberať absurdnosť celej udalosti a ani totálnu nevýhodnosť pozície, v ktorej sa týmto krokom Slovenská republika ocitla. Chcem sa iba v krátkosti zamerať na pravdepodobnosť zničenia nášho systému.

Ruská strana tvrdí, že v hangári pri meste Dnipro zničila systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý bol dovezený z východoeurópskeho štátu, čím sa nepochybne myslí Slovensko.

Naď, Heger a Korčok zas tvrdia, že ide o dezinformáciu a svoje vyjadrenia opierajú o údajné informácie od ukrajinských štátnych orgánov. Bezmyšlienkovite veriť Ukrajine je rovnako naivné ako hltať ruskú propagandu. Oba štáty sú vo vojnovom stave, a s tým je spojená aj informačná vojna.

To, akými spôsobmi sa Ruská federácia mohla dozvedieť o pohybe a polohe darovaných S-300viek veľmi jasne opísal Generál Jozef Viktorín • Republika vo svojom statuse. Preto, hoci sa Naď tváril, že ide o utajený transport, je veľmi pravdepodobné, že presun nášho systému bol celý čas monitorovaný ruskou stranou. Čo, žiaľ, mohlo podstatne uľahčiť jeho následnú likvidáciu.

Rusko v zásade nemá možnosť, ako dokázať, že ich tvrdenie je pravdivé. Zato Ukrajina môže svoje tvrdenie veľmi ľahko podporiť napr. videozáznamom, z ktorého by bolo evidentné, že v čase natáčania slovenský systém ešte existoval. V dnešnej dobe má takmer každý zariadenie, ktoré by na tento účel mohol použiť a mám zato, že absencia takýchto dôkazov naznačuje, že informácie, ktoré Rusko zverejnilo, pravdepodobne sú pravdivé.

Prečo sa touto otázkou zaoberám?

Jednoducho preto, lebo každému príčetnému občanovi bolo od začiatku jasné, že náš vojenský majetok obrovskej hodnoty bol týmto krokom doslova vyhodený na vrakovisko a rýchle naplnenie našich predpovedí len podčiarkuje nekompetentnosť vlády. Mnohé európske štáty poslali zbrane na Ukrajinu, ale len slovenská vláda je tak hlúpa (alebo zapredaná?), že im pošle v podstate celú našu protivzdušnú obranu, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou po pár dňoch komplet zničená. Toto si nedovolil žiadny iný štát. A tí hlupáci ešte zvažujú, že by Ukrajine darovali aj naše stíhačky. Bol by som za, ale iba pod podmienkou, že pilotovať ich budú výhradne členovia slovenskej vlády.