Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Hádam stačilo, páni!


Plné ústa klamstiev a zavádzaní zo strany predstaviteľov vlády. Vráťme sa k diskusii S-300 verzus Patriot, ktorá jednoznačne podporuje tézu, že bezpečnosť je vec verejná (res publica). Verejnosť chce informácie a zvolení zástupcovia sú povinní im ich dať. Neobstojí výhovorka o takej či onakej prekážke.

Jasne treba povedať, že keď to bol „šrot“ ako to nazýva premiér Heger a minister Naď, tak tu je otázka: na čo ste čakali? Prečo ste to neriešili pred konfliktom? Prečo nepoviete, že kombinácia práve Patriotov a S-300 by mohla poskytnúť komplexnú ochranu nášho vzdušného priestoru? Sú totiž neporovnateľné v účinnom rádiuse a kombinácia so súčinnosťou by mohla byť efektívna pri obrane vzdušného priestoru. A prečo nepoviete či S-300 bola vyradená z výzbroje na základe žiadosti náčelníka GŠ OS SR? Pretože až vtedy následne koná MO SR. Alebo sme ju darovali a stále je v tabuľkách OS SR?

Mimochodom… ak je pravda, že bola slovenská S-300 zničená a pritom zahynulo niekoľko desiatok príslušníkov OS Ukrajiny, tak sa pýtam: kto za to primárne môže? Neviete? Skúste zrkadlo. Lebo objektívna zodpovednosť je kategória, ktorá sa Vás dotýka.

Tieto Vaše rozhodnutia mi pripadajú viac než Kocúrkovo. Keď som dnes počul premiéra, že Patrioty tu budú dokedy chceme a možno nám ich aj spojenci darujú, tak ho chcem vyviesť z omylu. Pán premiér, nič nie je zadarmo. A to čo sa zdá navonok ako zadarmo, je veľmi, ale veľmi drahé. Prečo?

Opýtajte sa Turecka, súčasného spojenca v rámci NATO. Na Sýriu, na batérie Patriot s holandsko-nemeckou obsluhou a následne tie americké. Tiež bol sľub, že zostanú. Výsledok? Taká obrovská cenová požiadavka zo strany USA, že prekvapila aj samotných Turkov, ktorí nesúhlasili s predĺžením misie a rovno ju vyprevadili.

Následný nákup ruskej S-400 Tureckom bol len potvrdením predošlej myšlienky. Nič nie je zadarmo. Takže, nespoliehajme sa na sľuby, ktoré sú z externého prostredia a na našu bezpečnosť nemôžu mať výrazne pozitívny dopad. PVO by mala byt súčasťou úloh OS SR a nie úloh inej krajiny, ktorá k nám príde na vojenskú misiu a riadi sa vlastnými postupmi, aj keď zladenými s medzinárodným prostredím.

Viete, čo je najhoršie páni? Vy chcete stále súťažiť, ale na ľudí zabúdate. A tí chcú jasné a zreteľné odpovede. To nie je Liga majstrov, tu ide o bezpečnosť SR a jej občanov.