Szijjártó: Štáty s protiruskou rétorikou robia v zákulisí s Ruskom najväčší biznis


Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pre denník Magyar Nemzet povedal, že nikto od Maďarska nemôže žiadať, aby sa vzdalo intenzívnych a dobrých bilaterálnych vzťahov už len preto, že tí, ktorí používajú vojnovú rétoriku proti Rusku, sú tí, ktorí v zákulisí robia s Ruskom najväčší biznis.

Hovorí, že zatiaľ čo prejavy sú na verejnosti bojovné, medzi Američanmi a Rusmi v zákulisí prebiehajú „férové, niekedy až srdečné“ rokovania: „Maďarsko je suverénna krajina. Jeho vláda a lídri konajú suverénnym spôsobom. Len sa usmievame nad pozíciou, do ktorej sa iní dostali svojou pokryteckou energetickou politikou.“

Minister zdôraznil, že „záujmom Maďarska je jednoznačne zachovať pragmatický, normálny vzťah s Rusmi založený na vzájomnom rešpekte“. Zároveň sa drží postoja, že zahraničná politika nesmie byť založená na symboloch a ideológiách, ale na národných záujmoch.

Preto sa maďarská diplomacia nevzdala realizácie plánovanej návštevu premiéra Orbána v Moskve, od ktorej ho odhovárali funkcionári EÚ a európskych štátov s tým, že „Putin chce rozdeliť Európu.“ Pre zaujímavosť, tí istí funkcionári zvyknú ostatných 364 dní v roku volať po odstavení Orbána od moci a zastavení eurofondov pre Maďarsko, ak nebude podľa predstáv európskych komisárov.