Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Hviezdy a pruhy v palácovej záhrade


Pani prezidentka, Vaše vystúpenie bolo všelijaké, len nie štátnické. Že na Ukrajine nie je situácia dobrá? To všetci vieme. Ale ruku na srdce, nemá náhodou vedenie nášho štátu v tom svoj podiel viny? Myslím, že áno.

Viete, jednostranný dialóg s Ukrajinou a popritom lakonický komentár, že chceme s Ruskou federáciou dobre vzťahy, je politický alibizmus a politické farizejstvo. Hovoríte o hodnotách, čo je v poriadku, ale na Slovensku platilo a platí, že bližšia košeľa ako kabát. A kde je tá košeľa? Smerom na východ. Viete kde je ten kabát? Ďaleko za oceánom. Toto treba povedať.

A ešte niečo. Ukrajina je náš sused, s ktorým žijeme v pokoji a mieri. Ale pre mňa by bol vždy na prvom mieste občan Slovenskej republiky. Doma je doma. A vždy bude. Čiže neriešme to, čo slovenskému občanovi nepomôže. Riešme to, čím sa dostaneme cez zdražovanie a stres, ktorý ľuďom svojimi vyhláseniami a vláda krokmi vytvárate.

Zmienka o interpretačnej doložke americkej strany je len prízemnou hrou. Človek na Slovensku už neverí a vie prečo. Americká akceptácia interpretačnej doložky, totožnej s Vašim návrhom svedčí ako americká strana k tomu pristúpila. Ako? Text pravdepodobne len preložila. Teda môže byť až podozrivé, že od koho prišla prvá motivácia k interpretačnej doložke, ktorá mala asi upokojiť občanov. A výsledok? Pre Spojené štáty je záväzná len zmluva, nie dymová clona vo forme doložiek akéhokoľvek typu.

Tým, že završujete podpis tzv. obrannej dohody, ste pomohla ku kariérnemu rastu veľvyslankyni USA a zároveň ste oklamala vlastných občanov v priamom prenose. Takto to vnímam. Zvolená ste však bola občanmi a pre týchto občanov, nie pre pomoc presadzovania cudzích geopolitických cieľov.