Srbský prezident: Nepridáme sa na žiadnu stranu! Napriek výzvam EÚ a USA


„Belehrad sa nepridá na žiadnu stranu, a to napriek výzvam Európskej únie, aby sa ašpirujúce členské štáty (ako Srbsko) pridali na stranu Bruselu a sprísnili ekonomické obmedzenia voči Rusku…

Čo chcú západné krajiny? Aby sme zabudli na naše národné záujmy, pretože to niekomu prospieva?

Hovorí sa o voľbe strany. Nie! My máme stranu: záujem Srbska. Bombardovalo nás 19 krajín NATO a dávali na nás sankcie. My sme na nikoho sankcie nepoužili, pretože neveríme, že niečo menia. Môžete vyvíjať tlak na Srbsko, ale toto je náš úprimný názor!“ povedal pre Financial Times srbský prezident Aleksandar Vučić.

Vyjadril sa, že externý tlak na jeho krajinu trvá už niekoľko mesiacov a srbské pripojenie k sankciám očakávajú Spojené štáty a Európska únia. Rovnaké metódy mali byť na srbských diplomatov použité vo Valnom zhromaždení OSN, kde sa hlasovalo o pozastavení ruského členstva v Rade OSN pre ľudské práva.

Srbský prezident zostáva v téme sankcií naďalej pevný a domácim spoločnostiam neobmedzuje možnosti v uzatváraní dohôd s ruskou stranou. Pred pár týždňami si Vučić v prezidentských voľbách zabezpečil ďalšie päťročné funkčné obdobie už v prvom kole a takisto zvíťazila jeho strana s približne 43% hlasov.