Miroslav Urban (REPUBLIKA): Zdravotníctvo ako slovenský Titanic?


Poslanec NRSR a lekár ružomberskej vojenskej nemocnice Miroslav Urban na svojom facebookovom profile napísal:

“Dnes vláda odobrila reformu zdravotníctva… Zdravotníctvo sa rúti do priepasti celé roky samospádom a funguje už len zo zotrvačnosti a vďaka entuziazmu zdravotníkov.

Chystá sa stratifikácia – optimalizácia siete nemocníc, zoznam konkrétnych nemocníc čo budú prakticky zrušené radšej nezverejnia… (hovorí sa im “komunitné” nemocnice – po slovensky je to urgent + doliečovacie oddelenie). Priznajme si, reforma je potrebná, nikto by nechcel ísť do nemocnice, kde chýba personál, kde chýbajú odborníci, kde nie sú dostupné moderné diagnostické či terapeutické postupy… Ale personál nám už chýba prakticky všade… Plánuje sa redukcia akútnych lôžok (z 28.000 na cca 17.000), ale už i dnes sa rušia oddelenia a znižuje sa obsadenosť lôžok – pre nedostatok personálu.

Reálna funkčná nemocnica bude od úrovne “regionálnej” – mala by slúžiť pre spádovú oblasť 100 až 200 tisíc obyvateľov (2-3 okresy, dostupnosť 30-45 minút), ďalšie úrovne nemocníc – komplexná, koncová, národná budú poskytovať starostlivosť väčším regiónom.. Reforma sa bude dotýkať nielen akútnej, ale i primárnej a dlhodobej zdravotnej starostlivosti.

Škoda, že sa zase zabúda na to najpodstatnejšie v našom zdravotníctve – zdravotnícky personál, nestačí vymeniť plastové okná v nemocniciach, vymaľovať izby pacientov… Bez lekárov, zdravotných sestier, ošetrovateľov zdravotníctvo nemôže fungovať, už teraz chýbajú tisícky zdravotníkov, len zdravotných sestier nám chýba viac ako 15.000! A ponúkané riešenia stabilizácie a zvýšenia počtu zdravotníkov? O ničom som nepočul. V okolitých krajinách zvyšujú finančné ohodnotenie zdravotníkov, absolútne strácame konkurencieschopnosť, dobre vieme o lepších nielen finančných ale i pracovných podmienkach zdravotníkov v Čechách, ale už i v Maďarsku (pre ilustráciu absolvent medicíny v Maďarsku – príjem 1900€, po 10 rokoch praxe 3900€…).

Dnes mala byť mimoriadna schôdza o situácii v zdravotníctve, vládna koalícia program schôdze v NR SR neschválila, asi si myslia, že nie je o čom diskutovať… I Lekárske odborové združenie varuje pred katastrofálnou situáciou v zdravotníctve. Požiadavky lekárskeho odborového združenia sú absolútne pochopiteľné – reálne platby pre nemocnice od zdravotných poisťovní, navýšenie počtu lekárov, sestier, nerušiť oddelenia v nemocniciach kým nebude zabezpečená starostlivosť pre pacientov v iných nemocniciach atď.

Vo vyspelých krajinách je zdravotná starostlivosť zväčša druhým najväčším spotrebiteľom verejných financií, bez navýšenia zdrojov do slovenského zdravotníctva pôjde naše zdravotníctvo ku dnu ako Titanic.