Miroslav Urban (REPUBLIKA): Vojna do posledného Ukrajinca naberá grády


Vládcovia zemegule a vlastníci pravdy prileteli svojimi superjetmi zo svojich víl do Mníchova na “bezpečnostnú” konferenciu aby vyriešili ako poraziť Rusko a ako si ho neskôr rozdeliť.

Ukrajinskí politici v tejto zástupnej, vyprovokovanej, roky plánovanej vojne začínajú byť nervózni, vojaci sa míňajú rýchlym tempom a západ naťahuje čas lebo netuší čo má vlastne robiť. Západ pomaličky dodáva tanky, špekuluje nad stíhačkami, hoci je už pravdepodobne dávno rozhodnuté že ich dodá, skôr získava čas lebo nevie ako zareaguje Rusko… Naše stíhačky by “naša” vláda poslala ihneď pre zviditeľnenie sa, nehľadiac na následky.

Ukrajinci aktuálne žiadajú kontroverznú kazetovú muníciu a fosforové zápalné zbrane zakázané medzinárodným právom.

A čo ďalej ? Prídu na rad jadrové zbrane ? Ak začnú Ukrajinci používať uvedené zakázané zbrane budú môcť Rusi použiť jadrové ? Pýtam sa prečo by nemohli ? V tejto vojne (tak ako v každej) i tak reálne neplatia žiadne pravidlá, možné je všetko. Sme pripravení na jadrový konflikt ?

Má azda západ obavy že pri ďalšej eskalácii konfliktu na Ukrajine a oslabovaní hegemónie západu otvorí Čína druhý front na Taiwane ? Príhodnejší čas pre Čínu už možno ani nebude. Budú USA a NATO (teda i Slovensko) brániť Taiwan ? A popritom pomáhať Ukrajine ? Scenárov je veľmi veľa, generalita NATO musí byť zúfalá, prehra NATO by znamenala koniec nadradenosti USA nad zvyškom sveta.