Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Konferencia o vojne


Takto by som nazval bezpečnostnú konferenciu v Mníchove. Rokovania vôbec neboli o bezpečnosti, ale o vojne. Rečníci sa predháňali kto čo dodá na Ukrajinu a aké množstvo. Pokiaľ možno, už zajtra. Úplnou katastrofou bola požiadavka ukrajinského predstaviteľa, ktorá sa dotýkala dodania kazetovej munície. Miesto toho, aby bol okamžite podrobený kritike, tak sa o tom diskutovalo! Pripomínam, že kazetová munícia je zakázaná podľa medzinárodného práva.

Rozumiete správne. Ukrajina žiada niečo, o čom vie, že je v rozpore s medzinárodným právom a predstavitelia na konferencii o tom diskutujú. Scestné a zlé. Toto je ďalší príklad ako globálna bezpečnosť slúži mocným: USA, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku… A ostatní? Prispôsobte sa, lebo my môžeme všetko a skoro všetko.

Toto nie je cesta k mieru, ani k bezpečnosti. Ešte jedna myšlienka. Tento konflikt raz skončí, ale množstvo zbraní zostane. Možno u nášho suseda, možno inde. Toto je reálne nebezpečenstvo, na ktoré sa musíme pripraviť. A nie rozmýšľať ako plniť želania ukrajinských predstaviteľov. Lebo sa môže stať, že o chvíľu budú žiadať jadrové zbrane. Takzvaná solidarita má hranice. Lebo sa môže stať, že už žiadna konferencia nemusí byť.