Miroslav Urban (REPUBLIKA): Taliban sa vrátil


“Taliban sa vrátil, čo na to hovoria samotní Afganci mainstream nekomentuje… Fotky ako zo 40 miliónovej krajiny prchá pár tisíc ľudí z obavy pred prenasledovaním alebo skôr za lepšími životnými podmienkami napovedajú že utekajú skôr mladšie ročníky a muži (pravdepodobne ľudia čo pomáhali USA a NATO vojakom), je to bezvýznamní zlomok mladej populácie tejto krajiny.

Úspech Talibanu sa dal očakávať, tak ako i neochota regulárnej afganskej armády bojovať proti svojim krajanom, už dávno prebiehali rokovania Talibanu s diplomatmi iných krajín v Katare či Moskve (preto i Rusi či Číňania nepanikária a neutekajú zo svojich veľvyslanectiev v Kábule ako potkany). Taliban si uvedomuje že Afganistan nemôže zostať izolovaným ostrovom, nemôže sa vrátiť do stredoveku, islamská spoločnosť tak bude fungovať podobne ako napríklad v Saudskej Arábii, ktorú tiež nemožno pokladať za “demokraciu”. Pre nás Európanov niečo nepredstaviteľné, pre nich “tradičný” spôsob života. Verím že postavenie žien v spoločnosti sa nezhorší.

Afganistan ukázal že USA a NATO nerozumejú tomuto regiónu, po vojenských prehrách v Iraku, Sýrii a teraz v Afganistane je namieste otázka načo je existencia NATO vôbec dobrá ako i členstvo Slovenska v tejto vojenskej organizácii, ktorá prehráva všade kde sa objaví. Kŕmiť miliardami americké zbrojárske koncerny? To je jediný dôvod existencie NATO? Vymýšľame si nepriateľov (Rusko, Čína…) len aby sme mohli zdôvodniť miliardy na zbrojenie. Svet sa mení, hegemónia západu upadá…”