Miroslav Urban (REPUBLIKA): Svet sa mení, zatiaľ čo Európa uviazla v otroctve USA


Irán a Saudská Arábia podpísali v Pekingu dohodu o obnovení vzťahov. Rozhodli sa normalizovať vzťahy a otvoriť veľvyslanectvá.

Možno si poviete že to pre nás nie je nič podstatné keďže to mainstream odignoroval.

Opak je však pravdou. Saudi, ktorí doposiaľ nadbiehali a slúžili záujmom USA a Iránci, ktorých USA naopak považujú za svojich úhlavných nepriateľov si podali ruky.

Je to nielen obrovské gesto ale i začiatok nárastu dominancie týchto dvoch krajín v regióne a ústupu USA z pozície hegemóna na Blízkom východe. Saudi a Iránci majú popri obrovskom nerastnom bohatstve i rastúce sebavedomie, zdá sa že odkladajú náboženské rozdiely – suniti verzus šíti a chcú byť hybnými silami rozvoja a pokroku v regióne. Majú na to všetky predpoklady. Spojeným štátom zostane na Blízkom východe čoskoro možno len jeden skutočný spojenec – Izrael.

Som presvedčený o tom, že i Európa by sa mala podobne “odstrihnúť” od USA. Európa má na to zbaviť sa nadvlády USA (a NATO).

V minulosti sa už o to pokúsil francúzsky prezident Charles de Gaulle, Francúzsko za jeho pôsobenia (v r. 1966) vystúpilo z NATO (a sídlo NATO sa presunulo z Paríža do Bruselu), usiloval sa o samostatnú francúzsku, európsku politiku (až do študentských nepokojov – klasického majdanu).

USA je nežiadúcim ťažkým balvanom na krku Európy, vďaka ktorému Európa padá ku dnu…