Miroslav Urban (REPUBLIKA): Prieskumy s váhou sľubu námorníka


Alebo verím len prieskumom, ktoré si sám sfalšujem.

Parafráza Churchillovho výroku je vždy aktuálna (“Verím len štatistikám, ktoré som sám sfalšoval”). Prieskumy vznikajú na objednávku a objednávateľ má tiež svoje priania a hlavne za prieskum zaplatí. Kúpené prieskumy majú v spoločnosti navodiť pocit o náraste, úspechu a budúcnosti istého politického zoskupenia, politického smeru, názoru… Prieskumy sú tak zväčša irelevantné.

Impozantný nárast Progresívneho Slovenska, ktoré nerobí prakticky nič na Slovensku a členská základňa sa zmestí do jedného autobusu, je nepochopiteľný. Nerozumiem ani 4% pre SNS, ktorá je už dlhodobo prakticky v klinickej smrti. KDH je samostatná kapitola, prieskumy ju už opakovane posúvali do parlamentu, ale realita bola presne opačná (voličská základňa KDH každým rokom zúfalo vymiera). Preferencie stúpli i OĽaNO a Za Ľudí (strany bez ľudí).

Hnutiu Republika narástli preferencie podľa posledného prieskumu za mesiac zo 6,6% na 7,3% (keďže prieskumy beriem s veľkou rezervou, bližšie komentovať zmeny v desatinných číslach považujem za zbytočné). Podstatné však je, že hnutie Republika je dlhodobo nad úrovňou zvoliteľnosti do NR SR ako jediná pronárodná strana, čo by mali slovenskí voliči pri predčasných voľbách vnímať ako výnimočnú možnosť aby ich pronárodný hlas vo voľbách neprepadol (v prospech liberálnych eurohujerov). V Pravde nárast preferencií Republiky okomentovali úplne opačne, akoby čakali iné čísla, alebo nevedia počítať do desať.