Miroslav Urban (REPUBLIKA): Pre zabudnutých bláznov posadnutých fašizmom


Nadávka “ty fašista” zovšednela, príliš často ju začali používať liberáli, mimovládkari či iní podivní aktivisti. Hitler, nacizmus či fašizmus predsa vždy zaujmú, stačí zakričať “aha fašista” a hneď získate pozornosť. Liberáli získajú voličov, mimovládky peniaze a mladí aktivisti si vylepšia “curriculum vitae” keď sa budú uchádzať o prácu v mimovládnych organizáciách. V parlamente som sa o fašizme nepočúval až až, prvý krát som “stratil reč” keď s tým prišli SaSkári i na moju adresu… Ale s odstupom času som si zvykol, pokrik “fašisti” ignorujem.

Včera sa potrebovala ukázať a zviditeľniť neznáma iniciatíva “Zabudnuté Slovensko” a tak sa nášmu europoslancovi M. Uhríkovi pokúsila zablokovať vstup do RTVS.

História je komplikovaná veda, v socialistickej škole ma učili o zlom kapitalizme, v ktorom bohatí vďaka moci peňazí okrádajú chudobných, o oslobodení Slovenska Sovietskym zväzom, o SNP i o holokauste…

Nová politická garnitúra s obrovskou mediálnou podporou sa nás snaží presvedčiť o tom, že 2. svetovú vojnu vlastne začal Hitler so Stalinom a sovietskym vojakom nemáme byť vlastne za čo vďační, Banderovci, ktorí zabíjali i na Slovensku sú zrazu akceptovateľní hrdinovia Ukrajiny a možno nakoniec z Bruselu či Washingtonu príde nariadenie že Slovensko oslobodili Američania a my tomu uveríme…

Včera som sa bol prejsť z Donovalov na Kalište, do dediny v ktorej nemeckí nacisti zmasakrovali, upálili či postrieľali civilistov, vrátane detí, žien, starcov, to je skutočná tvár nacizmu, ktorý k nám dorazil z Nemeckej ríše.

Na pamätníku v Kališti sú vence od rôznych slovenských politikov, dokonca od “ľudu USA” (ľud USA o SNP, Kališti ani netuší, nájsť Slovensko na mape by zvládol len málokto), no na pamätníku mi chýbal veniec od osloboditeľov – nástupnického štátu ZSSR – od Ruska (asi majú celoeurópsky zákaz uctiť si pamiatku svojich krajanov, ktorí oslobodzovali i Slovensko), ani Ukrajinci nepriniesli veniec (tí sú zase zaneprázdnení stavbou pamätníkov Banderovi, ničením sovietskych pamätníkov alebo exhumáciou sovietskych vojakov pre akútny nedostatok hrobových miest).

Dejiny píšu víťazi, my – Slováci ich len čítame, teraz nám ideologicky správne učebnice dejepisu píšu za Atlantikom a zdieľajú cez mainstreamové médiá.

Ja si svoj názor na historické udalosti vytváram sám, niečo som prečítal, niečo navštívil (pamätné miesta, pamätníky, vojenské múzeá…) a nevidím dôvod prečo by som mal byť nacistom či fašistom. V 21. storočí je už nacizmus či fašizmus ako sme ho poznali v 20. storočí číry nezmysel, mám obavy skôr z inej totality, tej bruselsko-americkej…

Myslenie a konanie bruselských, berlínskych či washingtonských politikov zaváňa čoraz viac totalitným režimom, kto nejde s hlavným prúdom je jednoducho fašista, nacista, bez akéhokoľvek práva obhajoby.