Miroslav Urban (REPUBLIKA): Bude vojna?


“Vojna nebude, vojna tu už je.

Studenú vojnu, čoraz studenšiu tu už máme, sme súčasťou vojenského paktu NATO. Rusko aj USA (NATO) si určili červené línie z ktorých neustúpia. Rusko nechce NATO na Ukrajine , bohužiaľ USA i NATO tam už sú. Patová situácia. Rusko už nemôže ustupovať, nemá kam, NATO a USA neponúkajú Rusku žiadne bezpečnostné záruky (chronických klamárom i tak nemožno veriť- stačí spomenúť vymyslenú zámienku na napadnutie Iraku). Rusi vedia že po Ukrajine bude na rade prevrat a devastácia Ruska po vzore Ukrajiny. Na čele Ruska nepotrebujú silného sebavedomého prezidenta ale skôr komedianta ako je „ukrajinský“ Zelenský (niečo na štýl nášho Igora).

Náš svet čelí dvom zásadným katastrofám- vojne a klimatickým zmenám. Keďže na klimatické zmeny mocní a bohatí nášho sveta už rezignovali a jediné na čom sa politici mocností zhodnú je akurát miesto ďalšej klimatickej konferencie v blízkej budúcnosti nám tak hrozí predovšetkým vojnový konflikt. Vojnový konflikt o suroviny- a tu je prvé na odstrel Rusko.

Je smutné že o budúcnosti sveta rozhoduje prezident jadrovej veľmoci s nastrelenými vlasmi v úctyhodných zatiaľ nedožitých 80 rokoch. Veľmoci, ktorá ako jediná v histórii ľudstva použila jadrové zbrane.

Unipolárny svet nadvlády USA a NATO nemôže existovať donekonečna. Vzostup novej veľmoci Číny nemožno zastaviť, ak sa Čína 🇨🇳 rozhodne vojensky pripojiť Taiwan ku kontinentálnej Číne nikto ju nezastaví. Druhá mocnosť – Rusko so svojou hrozivou historickou skúsenosťou so západom (od Napoleona po Hitlera) má pri rozširovaní NATO absolútne oprávnené obavy o svoju budúcnosť. Ukrajina ako člen NATO predstavuje nepopierateľné bezpečnostné riziko pre Ruskú federáciu. Rozprávkam z washingtonského Bieleho domu o šírení demokracie už nik neverí, USA v minulosti z obavy pred ohrozením ich „demokracie“ podnikli viacero katastrofálnych vojen- Vietnam, Afganistan, Sýria, Irak… a prehrali.

Vo svete hroziacej vojnovej konfrontácie treba spomenúť i 15x vyšší vojenský rozpočet NATO oproti rozpočtu Ruskej federácie (NATO 900 miliárd dolárov, Rusko 60 miliárd), tento nepomer musí pochopiteľne viesť k prevahe NATO ako i technologickému zaostávaniu Ruska vo vojenskej výrobe, a tento nepomer sa bude len zväčšovať (súčasťou expanzie NATO sú i plánované vojenské základne USA na Slovensku). Čo v takejto situácii zostáva oprávnene čoraz viac znepokojenému Rusku? – Červené línie a pri ich prekročení celkom pochopiteľne vojna, Rusko nemá na výber. Rusko sa už nechce, nemôže nechať uzbrojiť ako Sovietsky zväz. Ak NATO vo svojich výbojoch vo východnej Európe neustúpi Ruská federácia skrátka nemá inú možnosť ako vojenskú intervenciu na Ukrajine.

Čo vojnou stratí Rusko? Nord Stream 2 nikdy spustení nebude (či bude vojna alebo nie), nekonečné sankcie (aj keď sa hovorí, že sú určené pre bohatých, vždy a všade si to odskáču tí najobyčajnejší ľudia, nie bohatí), prídu o SWIFT, ale zostanú slobodní, nepodrobení a znova sa oddiali riziko prevratu alebo vojenskej intervencie NATO v Rusku…

Súboj Putin verzus ukrajinský komediant spolu s nenažrancami spoza oceánu zásadne ovplyvňuje i Slovensko. Vládna koalícia (ministri Naď a Korčok) sa chystajú podpísať lokajskú zmluvu s armádou USA, keďže vládni poslanci hlasujú jednomyseľne, neuvedomujúc si svoje skutky do budúcnosti, mysliac len krátkozrako na pravidelný mesačný prijem, zmluva bude bohužiaľ veľmi pravdepodobne parlamentom schválená, o jej definitívnej ratifikácii pani veľkomožnou z paláca nepochybujem, napriek jej kvetnatým rečičkám o zmierení, mieri…

Petície proti lokajskej zmluve Slovenska s USA armádou snáď otvoria niektorým vládnym poslancom ale i ostatným občanom oči…”

Petíciu môžete podpísať tu