Milan Uhrík (REPUBLIKA): NEEXISTUJÚ náhradné zdroje, ktorými by sme nahradili výpadok ruskej ropy a plynu


Názor Čaputovej a Hegera, že Slovensko by sa malo okamžite odstrihnúť od ruského plynu je vskutku šialený. A ešte sa dovolia vyhrážať sa ľuďom, že každý, kto tvrdí opak vraj ohrozuje Slovensko

V prvom rade, nikto neohrozuje a nedestabilizuje Slovensko viac ako súčasná vláda. Ani my, ani opozícia, ani občania, ani tí odhalení trápni ruskí agenti v teplákoch za kríkom… Za ten rozklad štátu, napätie a vzrastajúcu chudobu je zodpovedný Heger, Matovič a Čaputová. V tom je úplne jasno.

Fakt je jednoducho ten, že zatiaľ NEEXISTUJÚ náhradné zdroje a cesty, ktorými by sme nahradili výpadok ruskej ropy a plynu. A kým sa náhradné zdroje nájdu a vytvoria, prejdú možno roky. Dovtedy čo? Nebudeme kúriť, svietiť ani jazdiť?!

Diskutoval vôbec niekto z vlády či prezidentského paláca o následkoch bojkotu ruských energonosičov so zástupcami priemyslu, dopravy, výroby a služieb? Urobili si vo vláde vôbec nejaké dopadové štúdie takéhoto kroku? Má vôbec niekto v tej vláde chladnú racionálnu hlavu, či všetci konajú len pudovo cez prvú signálnu ako Naď a Pročko?

My si plne uvedomujeme vypätosť emócií a snahu medzinárodného spoločenstva prinútiť sankciami Rusko k zastaveniu útokov. Ale akú logiku majú sankcie, ktoré poškodia viac nás ako Rusov? Sankcie, ktoré ich aj tak neprinútia stiahnuť sa z Ukrajiny, zato Slovensko zrazia do kolosálnej chudoby? Ako sa tomu hovorí? Aj vlk hladný, aj ovca roztrhaná…

Ja viem, že teraz sa každému chce nad tragédiou na Ukrajine plakať. Ale niekto musí aj rozmýšľať. Heger s Čaputovou sú možno dobrí v “citlivom vnímaní”, ale rozhodne nie v strategickom štátnickom zmýšľaní.

Ďakujeme skúseným zástupcom priemyslu, že sa jasne ozvali a ich žiadosť o racionálny prístup plne podporujeme.