Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Slovenská republika mohla (a mala) v Bruseli vyhrať!


Kompromis v súvislosti so šiestym balíkom sankcií a ruským ropným embargom, o ktoré stálo hlavne Maďarsko – najhlučnejší oponent embarga – je na svete. Predstavitelia 27 členských štátov EÚ dosiahli politickú dohodu s výnimkami.

Slovenská Republika nemá v dohľadnej budúcnosti zabezpečenú fyzickú alternatívu k ruským dodávkam a týka sa to všetkých európskych krajín, ktoré nemajú priamy prístup k moru, vrátane Maďarska, Česka a Rakúska. Vo veľkej miere sa spoliehame na túto ropu a plyn v dôsledku geografickej polohy, ako aj z historických dôvodov.

Bolo možné vynaložiť mnoho úsilia, aby bola energetická bezpečnosť zaistená, ak nie vyššia. Toto je dlhodobo zanedbaná téma a dnešná vláda spí, prípadne len podporuje americké a bruselské stanoviská, ktoré samozrejme nemyslia na Slovákov, ale na vlastné geopolitické ciele.

Budapešť dnes tvrdí, že európsky kompromis je „triumf zdravého rozumu“. Budapešť, ktorá predtým hovorila, že bude vetovať sankcie EÚ na ropu a občania nesmú platiť za vojnu, trochu zvoľnila. Ale udržala ropovody mimo embarga, neohrozí to hospodárstvo pre jeho závislosť od ropovodu Družba a je tu takisto nápad európskych investícií 15-18 miliárd eur do modernizácie maďarskej energetickej štruktúry a ekonomiky. A možno už ani ten „právny štát“ nebude taký problém…

Toto je výsledok zahranično-politického pragmatizmu, ktorý v maďarskom prípade je viditeľný, flexibilný a vyvažujúci medzi ich záujmom byť členom EÚ, čerpať všetky dostupné peniaze a súčasne neohroziť vlastný štát ideologickými snahami komisárov o pretrhnutie väzieb na energetických partnerov.

Slovenská republika a slovenská diplomacia mohla hrať hlavnú úlohu! Takisto mohla byť pevná, suverénna a hnať požiadavky vysoko, aby na konci dňa „triumfovala“. A susedia by nám v zákulisí ešte ďakovali… Diplomacia nesmie viac byť len partiou pritakávačov, ktorá nasadne na každý vlak, na ktorý zvonku ukážu prstom. Premrhala ďalšiu šancu presadzovať záujmy Slovenska a jeho obyvateľov. Občania si po rokoch zaslúžia oveľa, oveľa lepšiu reprezentáciu v zahraničí.