Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Radšej kvalitné cesty ako viac munície


EÚ chce presmerovať stámiliónové zdroje na infraštruktúrne projekty do výroby munície pre Ukrajinu. Peniaze, ktorými sa financujú cesty a letiská v členských štátoch, chce použiť na produkciu nábojov. Brusel tým ruší zákaz použitia zdrojov z rozpočtu na financovanie zbrojárskeho priemyslu.

Program ASAP (Act in Support of Ammunition Production) použije časť zdrojov na výrobu delostreleckej munície pre Ukrajinu a doplnenie zásob streliva. Európska Komisia chce vyčleniť €500 miliónov na zvýšenie produkčných kapacít vo firmách na území EÚ.

Členské krajiny EÚ budú môcť na infraštruktúru miesto zdrojov z rozpočtu využiť čiastočne prostriedky z kohéznych fondov. V minulosti sa investovali miliardy na rozvoj letiskovej a cestnej infraštruktúry v Grécku, Taliansku, Španielsku, Poľsku a Estónsku. Nás obchádzali, prípadne sa naše vlády oddane a potichu prizerali.

Presmerovanie pozornosti na popud spoza mláky je kontroverzný. Časť krajín si myslí, že legislatíva nedovoľuje financovať zbrojárov a Zmluva o EÚ zakazuje priame i nepriame výdavky. Zástupcovia Komisie a naši atlantisti tvrdia, že všetko je „oukej“.

Ale Írsko, Rakúsko a Malta sú neutrálne štáty. Maďarsko pozerá na všetky strany, odmieta eskaláciu. A lopta je aj na našom ihrisku. Jedných „atlantistov“ vystriedali iní. Po voľbách tu byť nemusia. Ak sa podarí ich chaos poslať preč, mohli by sme začať stáť vzpriamene, realizovať aj tú dvadsať rokov sľubovanú diaľnicu a ako Slovensko hovoriť mierovým hlasom.