Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Pre našich roľníkov nič, do Kyjeva miliardy. Nemá to byť naopak?


Brusel zablokoval kompenzačný balík 100 miliónov eur pre poľnohospodárov v strednej a východnej Európe za narušenie domáceho trhu a škody spôsobené príchodom ukrajinskej pšenice. Zdroje v Európskej komisii správu potvrdzujú.

Európska Komisia trvá na tom, že pred uvoľnením finančných prostriedkov „stále treba vyriešiť problémy“ a tvrdí, že na vine sú Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré bránia vývozu. Zvláštne. Pri posielaní prostriedkov do Kyjeva sa na prekážky nehľadí.

Šéfka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová je tiež proti presunu 330 miliónov eur na podporu zostávajúcim krajinám Európskej únie, čo je suma, ktorá bola ponúknutá s cieľom zabezpečiť, aby veľké štáty ako Španielsko, Taliansko a Francúzsko neblokovali kompenzačný balík pre päť stredoeurópskych štátov.

Naozaj zaujímavé sledovať prístup veľkých štátov a inštitúcií smerom k poľnohospodárom a potravinárom, ktorí vyrábajú naše a pre nás. Spomeňme si na „holandský“ scenár vyvlastňovania pôdy a bruselské ticho.

Aj toto dokazuje potrebu takých zástupcov v zahraničí, ktorí sú vlastenci. S národným cítením a schopnosťou „pobiť sa“ za záujmy našich občanov, nášho priemyslu a poľnohospodárstva. Aby ľudia videli pridanú hodnotu. Aby vedeli kam peniaze idú. Aby sme dostali a efektívne využili čo najviac fondov na zveľaďovanie vlastných kapacít. To dokážu presadiť iba vlastenci, ktorí vedia odkiaľ pochádzajú a kde sa vrátia.