Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Odmietam bruselské nápady, ktoré ohrozujú prosperitu občanov


Marián Ďuriš hodnotil v televízii OTV aktuálnu zahraničnú (i domácu) politiku. Relácia bola o významných zmenách v medzinárodnej politike, o energetickej a migračnej kríze, energetických projektoch v Európe a Ázii, o Veľkej Británii, voľbách v USA, politike EÚ a príležitostiach v zahraničných vzťahoch pre Slovensko.

Na otázku o krízových scenároch pre prípad energetickej krízy odpovedal:

“Keď sa vrátime k Európskej únii, tak Európska komisia navrhuje stropovanie príjmov spoločností, ktoré vyrábajú energiu z neplynových zdrojov a dosahujú astronomické zisky. Takisto navrhuje dočasné zdanenie pre fosílnu sféru a zníženie spotreby v čase špičky; reformu trhu s elektrinou a zriadenie tzv. Európskej vodíkovej banky, ktorá má uľahčiť budovanie trhu s vodíkom.

Niektoré časti týchto opatrení sú adekvátne, niektoré menej, ale keďže okrem toho sa zároveň pretláčajú emisné povolenky, balíky ako FitFor55 alebo Green Deal, ktoré sú vyslovene nebezpečné pre životnú úroveň Európy a naše firmy, tak vo výsledku utrpí konkurencieschopnosť našej produkcie, hospodárstvo a samozrejme všetci ľudia, ktorým chcú progresívci a tzv. zelení určovať každú časť života, či môžu mať auto, či nemôžu mať auto, či môžu žiť v takom dome, byte alebo naňho ani nebudú mať a nikto nebude nič vlastniť ako to prognózujú rôzni nevolení ľudia napr. zo Svetového ekonomického fóra.

Takže v zásade, tieto opatrenia prídu, niektoré sú v poriadku, ale prichádzajú bohužiaľ hneď v jednom balíku s vecami, ktoré môžu vážne ohroziť prosperitu občanov a aj vzťahy s východom. Tieto hrozby pre životný štandard sú z môjho pohľadu neprijateľné, treba ich odmietnuť a vybrať si tie časti, ktoré adekvátne chránia prírodu, adekvátne riešia situáciu ľudí cez túto krízu a zároveň adekvátne rozmýšľajú do budúcnosti.”

Celú reláciu si môžete pozrieť na: