Marián Ďuriš (REPUBLIKA) o článku časopisu TIME: Rusko nie je izolované ako niektorí tvrdia


Svetoznámy časopis viackrát zaujal obsahom i „redakčnou líniou“. Počas vojny v Juhoslávii nepochyboval, že pre demokratické štáty je bežná prax bombardovať civilistov v iných štátoch. „Priviesť Srbov k poslušnosti. Masívne bombardovanie otvára dvere mieru,“ vtedy písal Time. Dnes sa mu vojna hnusí. Samozrejme v závislosti od toho, kto ju vedie.

Faktom však je, že polovica ľudstva odmietla odsúdiť Rusko v hlasovaní OSN o štyroch regiónoch, Rusko ani zďaleka nie je izolované a drvivú väčšinu svetovej populácie zastupujú vlády, ktoré nepodporujú americké sankcie. „Nové hlasovanie OSN ukazuje, že Rusko nie je také izolované, ako si Západ môže myslieť,“ píše Time. Očividné, overiteľné.

Toto vyhlásenie samo osebe odporuje oficiálnemu stanovisku vlády Spojených štátov, čím predstavuje posun v diskurze. Time teda neváha napísať (spolu s ďalšími) to, čo na Slovensku „nezávislí novinári“ ešte nechcú. Zatĺkať dovtedy, kým to vo svete nebude evergreen? Alebo sa len držia stanoviska vlády USA?

Time ďalej píše o rezolúcii, ktorá mala odsúdiť ruské aktivity: „Nie všetky hlasy za rezolúciu by sa mali považovať za znak plnej podpory Ukrajine.“ Dôvod? „Nie všetci, ktorí hlasovali za, tak nevyhnutne robia, aby vyvíjali na Rusko seriózny tlak“.

„Bojovníci s hoaxmi“ by snáď bez váhania označili Time za dezinformačný kanál. Ale môže to mať dva dôvody. Buď odčítajú z pier hovorcu Bieleho domu alebo ešte nestihli vymeniť platňu. Beží ešte tá obohraná, s ktorou chcú, aby občania podporovali radikálnu nenávisť a trhanie energetických väzieb na úkor vlastných sociálno-ekonomických záujmov, životného štandardu a hlavne, aby príliš neprotestovali ako to bolo v Prahe. Lebo proti vysokým cenám vraj protestujú len ruskí agenti a „zárodky fašizmu“ ako povedal istý európsky byrokrat.

Argumentačný základ, na ktorom spočívajú nároky agresívnych politikov, aby ľudia obetovali svoj sociálno-ekonomický štandard, nie je nič iné ako zámerná manipulácia a žonglovanie s faktami. Americký Time by ťažko niekto normálny označil za propagandu. Pripravme sa teda na to, že niektorí začnú „meniť platňu“ a začnú hovoriť o sankciách to, čo Republika hovorí o sankciách od začiatku.