Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Môžeme čakať, že si súčasná diplomacia splní vlastné úlohy?


“Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) na čele s ministrom Ivanom Korčokom píše v novej tlačovej správe zhruba toto: seďte doma, očkujte sa a necestujte nikam, lebo pri návrate domov vám na hraniciach budeme robiť problémy. „Nácvik“ ako pristupovať k občanovi po návrate zo zahraničia už na hraničných prechodoch prebieha.

Vláda SR schválila tzv. cestovateľský semafor, ktorým údajne posudzuje situáciu, sleduje zaočkovanosť a šírenie nových názvov mutácií v iných štátoch. Štáty delí na tri (z hľadiska podmienok pre slovenských občanov zhruba rovnaké) kategórie: zelená, červená a čierna. Pri prvej vravia „zvážte to“, pri druhej „necestujte“ a pri poslednej „na to ani nemysli“.

Aké používa MZV zdôvodnenie pre komplikácie pri návrate? „Nepredvídateľný a rýchlo sa meniaci vývoj prijímaných opatrení vo svete“. Pripomína to minuloročné šlágre „Za to môže pandémia, nie vládny lockdown“ alebo „Hnusobu nosí nezodpovedný“, ktoré za mesiac-dva budú znovu hit. Diplomatické zbavenie sa viny exekutívy za segregáciu vlastných ľudí na vlastných hraniciach a „dokopávanie“ k poslušnosti.

Komu poskytne semafor možnosť vstupu bez karantény? Plne očkovaným osobám. Čím budú tieto osoby očkované? Robert W. Malone, považovaný za vynálezcu mRNA vakcín, napísal: „COVID vakcína zostáva experimentálna a bez (riadnej) licencie.“ Viac tu: https://www.facebook.com/mariandurisrepublika/posts/132915175641168

Minister Ivan Korčok a jeho rezort uvádza, že na hraniciach je možné sa preukazovať COVID pasom. Ten označil za zjednodušenie/slobodu v cestovaní. Bolo očividne komfortnejšie prikývnuť na bruselské riešenie a nemusieť vyjednávať na bilaterálnej úrovni čo najlepšie podmienky pre slovenských občanov.

🇸🇰 REPUBLIKA od začiatku hovorí, že COVID pas nie je sloboda v cestovaní, ale budúca povinnosť v očkovaní a testovaní. Pravda sa ukáže v praxi.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí má zabezpečovať ochranu práv a záujmov SR a jej občanov v zahraničí (v súčinnosti s ostatnými ministerstvami a ďalšími orgánmi štátnej správy), styky s orgánmi a predstaviteľmi iných štátov, riadiť a usmerňovať realizáciu zahraničnej politiky, koordinovať jednotné uplatňovanie záujmov SR vo vzťahu k zahraničiu a vyhodnocovať aktivity a informácie ostatných rezortov spojených s presadzovaním zahraničnopolitických záujmov SR.

Môžeme toto očakávať od súčasného vedenia rezortu?” zamýšľa sa člen predsedníctva a šéf odborného tímu pre zahraničnú politiku hnutia REPUBLIKA Marián Ďuriš.