Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Hegerova vláda pritakávačov musí skončiť, SR má na viac


Neúspešné pokusy Európskej Komisie prinútiť Maďarsko k podkopávaniu vlastnej suverenity a prosperity občanov môžu byť našim susedom akurát na smiech.

„Bloková politika“ vytvára množstvo sporov, presadzuje sankcie poškodzujúce ekonomiku a navyše aj náš minister zahraničných vecí žiaľ kopíruje škodlivú líniu, ktorá škodí Slovensku.

Aj štátu ako Maďarsko, ktorý súhlasí s väčšinou európskych krokov (najmä v ekonomickej sfére), však môže dôjsť trpezlivosť, keď sa mu nevolení byrokrati a progresívci vyhrážajú a chcú obmedziť hlasovacie práva.

Kým Európska komisia a rámec zahraničnej politiky EÚ robí prevažne ideologické rozhodnutia podľa „inšpirácií“ spoza mora, Budapešť preferuje reálnu politiku vo vzťahu k partnerom a mocnostiam ako Rusko a do určitej miery Čína. To často vedie k obvineniam, že náš sused je „ruská bábka“, ale realita je jednoduchšia. Snaží sa racionálne a logicky zmierniť tlak na občanov, keďže ekonomické dôsledky vojny a sankcií hlboko zasahujú obyčajných ľudí. Úradníci v Bruseli sú medzičasom bez ujmy, bez kontaktu s tvrdou realitou dňa.

Únia navrhuje nový balík „pomoci“ pre Kyjev vo výške 18 miliárd eur, aby v roku 2023 zabezpečila neustály peňažný tok. A aktivisti na sieťach radostne vykrikujú. Možno ich radosť ustane, ak „spätný ráz“ pocítia na vlastnom komforte a cenách.

Maďarsko si to uvedomuje. Neposiela zbrane, neumožňuje ich presun cez svoje územie. Vyhlásilo, že nepodporí ani najnovší balík „pomoci“ pre Ukrajinu. A medzi členskými štátmi EÚ rastie presvedčenie, že posielanie peňazí do „čiernej diery“ hybridného režimu, ako aj sankčná politika, nielenže nepriniesli výsledky, ale zlyhali a pustošia ekonomiku Európy.

Tým dávajú za pravdu nám, ktorí sme v Republika tieto veci hodnotili a pomenovali pravým menom od úvodu. Jasne a čitateľne. Náš sused túto politiku uvádza do praxe a dnes sa opatrne pridávajú ďalšie a ďalšie štáty. Slovensko tak s touto vládou zatiaľ premeškáva ďalšiu šancu byť nositeľom zdravého rozumu pri ochrane vlastného obyvateľstva. Vláda preto musí skončiť, Slovensko má na viac.