Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Energetická bezpečnosť viac ako politické sľuby


Londýn sa preslávil stanovením veľkých klimatických cieľov. Veriť týmto cieľom mohli skutočne len aktivisti podobní tým, ktorí stoja na čele nášho štátu a vlastnú marketingovú pózu „citlivo vnímajú“.

Ako sa totiž dalo očakávať, Spojené kráľovstvo si hľadí vlastný záujem a okrem miliónov do obnoviteľných energií podporuje miliardové operácie v oblasti ropy, zemného plynu a nové projekty s fosílnymi palivami. Bez ohľadu na britskú rétoriku o tlačení na „plnenie dekarbonizačných sľubov iných vlád“. Bez ohľadu na to, čo Európska únia považuje za zelené. Nepotrebujú si ničiť vlastný priemysel a nechávať ľudí pri sviečkach.

Britská vláda pravdepodobne predĺži dohodu s uhoľnou elektrárňou v Nottinghamshire, aby udržala prevádzku dlhšie ako sa plánovalo. Bežia rokovania s francúzskou spoločnosťou EDF o odložení zatvorenia ďalšej elektrárne a schválila sa ťažba plynu v Surrey Hills.

Aktivisti naznačili, že britská vláda je „posadnutá“ hľadaním nových fosílnych palív. Otázka však znie, či je posadnutím motív (teraz akejkoľvek) vlády zabezpečiť dostatok pre ľudí alebo je posadnutím krik aktivistov, ktorí sa priväzujú ku komínom, polievajú sa kečupom, vyháňajú ľudí z prírody a nechápu základnej logike. Napríklad tej, že asi bude hlúposť tlačiť do popredia elektrické vozidlá a zároveň zakazovať všetky zdroje, ktoré túto elektrinu vyrobia.

Predsedníctvo Britov na COP26, ani prestrelené ambície na titulkách magazínov nič neznamenajú, keď príde na „lámanie chleba“. To by mohli vedieť aj predajcovia vodky alebo tí, ktorí si myslia, že cesta električkou zachraňuje planétu a presviedčajú nás ako by si „spojenci“ počas krízy navzájom pomáhali. Ďalší britský plán totiž hovorí o odstavení plynovodov do Holandska a Belgicka v prípade energetickej krízy.

Jednoduché poučenie. Predstavitelia so záujmom o nové šaty a pochvalu zo zahraničia väčším ako o vlastných občanov sa pomaly presunú na okraj záujmu a živiť ich bude len virtuálna podpora. Občan si totiž nezasvieti a nezakúri sľubmi, politicky motivovanými sankciami či vzletnými sloganmi. Tieto potreby bude mať zabezpečené len vyváženou politikou vlasteneckých lídrov v súlade so štátnym ekonomickým záujmom a výhodami.

Facebook: Marián Ďuriš • Republika

Pozri aj ďalšie súvisiace videá: