Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Chcú sa hrať s peniazmi? Nech rozdávajú z vlastného!


Pokračujúca podpora Ukrajine dominovala diskusiám medzi lídrami EÚ na piatkovom samite. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že je v roku 2023 pripravená poslať Ukrajine €18 miliárd na pokrytie rozpočtových potrieb.

Spomeňme si na návrh rozpočtu EÚ. Slovo gender spomenuté 98-krát, Ukrajina 92-krát a klíma 74-krát. Slovo rodina 0-krát. Toľko k prioritám:

„Pre Ukrajinu je veľmi dôležité, aby mala predvídateľný a stabilný tok príjmov,“ povedala Leyenová. Keď sa mohla objímať so šéfom farmaceutickej korporácie a poslať mu asi €5 miliárd na pochybný produkt, prečo dnes neposlať (podľa Transparency International) najskorumpovanejšej krajine v Európe rovno 18? Mainstreamu to nevadí, väčšina z obhajoby Bruselu žije. Šéfku Komisie budú ďalej fotiť a prezentovať so svätožiarou z hviezd vlajky EÚ.

Medzinárodný menový fond odhadol, že v roku 2023 bude Ukrajina potrebovať zahraničnú pomoc €3-4 miliardy mesačne, aby udržala verejné služby v prevádzke. Očakávajú sa peniaze z EÚ, USA, Spojeného kráľovstva, západných krajín a medzinárodných finančných inštitúcií.

Podľa Leyenovej je cieľom EÚ prispieť €1,5 miliardy mesačne. Koho cieľom? Prebehlo verejné hlasovanie občanov členských štátov?

Práca na balíku je v počiatočnej fáze a Leyenová vraví: „Poverili sme ministrov financií, aby vyvinuli vhodný mechanizmus. Bolo dôležité dať Ukrajine signál, že veľmi dobre vieme, aký dôležitý je spoľahlivý tok príjmov.“ Ako sa volá ten náš minister financií, ktorý prežil odvolávanie vďaka pár oportunistom? A premiér, ktorého nikto nevidí, lebo do Bruselu cestuje v konštantnom predklone?

Doteraz sa EÚ zaviazala poskytnúť Ukrajine €9 miliárd vo forme výnimočných pôžičiek. Peniaze získava Komisia na trhoch a kryje ich čím? Zárukami zo spoločného rozpočtu EÚ a národných príspevkov. „One time“ o nás. „Next time“ bez nás.

Na úrovni Európskeho parlamentu to zrejme nebude problém pretlačiť. Dnes máme jedného europoslanca, ktorý háji Slovensko. A okolo je dostatočný počet osôb, ktoré nezaujíma nejaká vlasť a do vojny by investovali aj posledné. Isteže nie zo svojho. Z cudzieho! Čo sú zač, stačí pozrieť tu:

Uvoľnenie makrofinančnej pomoci brzdia diskusie medzi členskými štátmi. Niektoré tvrdia, že peniaze by sa mali poskytovať skôr vo forme grantov než pôžičiek. Do Kyjeva zatiaľ dorazili €3 miliardy a pôžička vo výške €1,2 miliardy. A Zelenský ich za to ešte „zvozil“. Reakcia bruselských úradníkov? Standing ovation. Paródia na politikov?

Stačilo. Ako postupne vymieňajú progresívnych fanatikov, marketingových modelov a starodávne kádre (ktoré jedno hovoria doma a druhé robia vonku) vo Švédsku, Maďarsku, Španielsku, Taliansku a Francúzsku na rôznych úrovniach, niečo podobné sa bude hodiť aj u nás. Spolupracovať na úrovni európskych štátov je potrebné. Nie však na náš úkor, ale na vzájomný prospech.