Lea Lauková (REPUBLIKA): Nesúhlasíme s presťahovaním riaditeľstva SVP do Bratislavy


Okresná predsedníčka za Banskú Štiavnicu sa v novom statuse na sociálnej sieti Facebook vyjadrila k téme, ktorá je jej blízka ako odborne, tak aj geograficky. Ide o snahu ministra Budaja presťahovať generálne riaditeľstvo slovenského vodohospodárskeho podniku z Banskej Štiavnice do Bratislavy a tým koncentrovať väčšiu moc v hlavnom meste.

L. Lauková píše: Minister životného prostredia Budaj, chce SVP (Slovenský vodohospodársky podnik ) generálne riaditeľstvo, ktoré sídli 24 rokov v Banskej Štiavnici zrušiť a presunúť do Bratislavy. Hrozí tým značný nárast nezamestnanosti a strata pracovných miest, pričom SVP je zamestnávateľom pre cca 200 zamestnancov. Viete si predstaviť, že dlhodobí zamestnanci prídu kvôli výmyslu ministra Budaja a vládnych poslancov o svoju prácu?

Nestačilo , že nám predchádzajúce vlády zrušili nemocnicu, pokračuje sa naďalej zrušením a presunutím podniku do iného mesta, pretože podľa Budaja je centralizácia všetkých takýchto inštitúcií najrozumnejším riešením . Tým, že sa snažia centralizovať moc v Bratislave, absolútne vyľudňujú a ničia celý vidiek na Slovensku. Týmto rozhodnutím musí byť každému jasné, že podľa vládnych poslancov Slovensko končí v Bratislave. Ekonomické aspekty sú len zakrývaním skutočných dôvodov, ku ktorým možno pripísať pohodlnosť úradníkov cestovať do Banskej Štiavnice, alebo záujem naložiť s budovami inak.

Ďalej je dôležité si uvedomiť, že už rok a pol po voľbách Slovenský vodohospodársky podnik stále nemá obsadené miesto generálneho riaditeľa. Ako sa môže pri SVP, ktorý nemá obsadené miesto generálneho riaditeľa robiť takáto zásadná zmena a to presťahovanie sídla podniku do Bratislavy?

Poslanec z OĽANO sa dnes v pléne NR SR vyjadril štýlom , že vďaka tomu, že SVP generálne riaditeľstvo sídli v Banskej Štiavnici sa znečisťuje životné prostredie a preto je nevyhnutné podnik presťahovať do hlavného mesta …To by znamenalo, že na chybe sú zamestnanci a keď sa podnik presunie znečisťovanie sa zastaví…
Veľmi zaujímavá úvaha od vládneho poslanca.”