Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Tak ako to je s ochranou vzdušného priestoru SR?


To je otázka na prezidentku, na vládu a na ministra Naďa. Myslíte si, že dostaneme odpoveď? Zrejme nie. Odpoveďou bude len ďalšie plytvanie verejnými prostriedkami, ktoré sú potrebné vraj v prvom rade na modernizáciu našich OS SR. Vyjadrenie ministerstva obrany, že ide o najväčšiu technickú modernizáciu za celú dobu existencie štátu? To je možno pravda, ale na koho úkor? Vládnych politikov alebo Prezidentského paláca? Určite nie. Ale na úkor obyvateľov SR áno.

Smiešna sociálna pomoc občanom, matkám a už nie dôchodcom svedčí o všetkom možnom, len nie o zdravom rozume vlády a ministrov, ktorí majú často problém s obyčajným násobením.

Militarizácia SR najviac vyhovuje Spojeným štátom a niektorým ďalším spojencom. Prečo? Lebo oni dodávajú a my, Slováci, platíme. Myslíte si, že ich zaujíma postavenie ľudí? Prečo by ich malo zaujímať? Vôbec nie! Životná úroveň v týchto štátoch je iná a potrebujú vyrábať a vyvážať. Odbyt je pre nich dôležitý a nie sociálny status nášho obyvateľstva. Uvedomujete si to, dámy a pani?

Uvedomujete si, že hráte poker s vlastnými občanmi? Aké Patrioty to vlastne kupujeme? Koľko rokov má technológia a koľko jednotlivé kusy? Poviete to konečne ľuďom? Budú to Patrioty americké alebo holandské kúpené cez USA? Aká bude cena jednej batérie? Je to viac ako 1 miliarda? Porovnali ste túto cenu napr. s kúpou 2 systémov S-300? Ako bude postavená zmluva? Budeme tento systém môcť predať sami? Alebo len so súhlasom USA? Ak áno, nie je tam podobnosť so zmluvou na systém S-300? Toto skúste povedať a vysvetliť.

Ľudia nežijú na kráľovskom dvore. Žijú na Slovensku. A či chcete alebo nie, majú právo na informácie. Zvlášť, keď sa budú podieľať na platení faktúry. Viete, stále platí, že zodpovednosti sa nezbavíte. A ochrana vzdušného priestoru je výsostne národným záujmom a patrí medzi priority bezpečnosti SR. Finálna rovnosť pred zákonom je vážna vec.