Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Pripomeňme si dohodu s Američanmi


Čo by sme si mali uvedomiť v súvislosti so spomínanou dohodou s USA? V prvom rade sa ukázalo, že koaliční politici sú svojim spôsobom nesvojprávni. Riadia sa pokynmi a nie zrelou úvahou a intuíciou. A čo je najhoršie, zabudli, že sú tam kvôli voľbe občanov. V demokracii by to tak malo byť, čo znamená, že celý svoj mandát majú venovať ľuďom a hľadať riešenia pre nich. Nie pre politikárčenie s hľadaním výhovoriek prečo toto musíme a prečo tamto sa nedá. Nemám rád slovo „nedá sa“.

Tí, čo chodili do školy, vedia, že kvalitné vzdelanie je predpokladom hľadania riešení. Takže vždy sa dá. Len treba chcieť. Áno, občan už dva roky čaká na to chcenie koalície a kde nič, tu nič.

Vieme všetci ako sa dohoda o obrannej spolupráci podpisovala, akou rýchlosťou blesku a s porušením všeobecnej politickej kultúry. Dnes, keď vidíme čo sa deje kúsok od našej hranice, sa domino začína skladať a občan vidí jasný obraz, na ktorý sme upozorňovali. Určité informácie, s ktorými pracovala vláda, sú iné než má verejnosť. Ale spôsob komunikácie s verejnosťou bol a je žalostný. A nerobím si ilúzie. Taký zrejme aj bude.

Proces podpísania dohody naznačil, že USA si chcú prítomnosť v Európe udržať za každú cenu. Prečo? Napríklad v prípade kolapsu aliancie a väčšieho odporu k transatlantickému princípu. O čo by išlo? Na jednej strane by sa Európa vydala na cestu vlastnej bezpečnosti, USA by stratili vplyv v Európe a s tým aj strategickú výhodu. Problém, ktorý by mohol pred NATO čoskoro stáť.

Tu je podstata rýchlosti podpísania dohody. Čo to znamená? Že informácie, s ktorými disponuje koalícia sú možno natoľko vážne, že sa rozhodla obetovať vlastných občanov. A nie prvýkrát. Je zaujímavé, že v celom procese vládu nezaujímal názor občana, ani žiadny prieskum verejnej mienky, hoci inokedy si ich objednávajú ako na páse.

Dnes sa dozvedáme, že 67% obyvateľov nesúhlasí s prítomnosťou vojakov USA na našom území. Chcem sa opýtať tých 79 poslancov, či sú spokojní, že zabudli na ľudí a rozhodli v rozpore s ich želaním. Ako sa cítite, dámy a páni? Máte aspoň červeň v tvári? Asi nie. Veď občan Vám to už pri voľbách hodil.

Čiže dovoľte mi toto Vaše rozhodnutie nazvať ako účelové, ktoré slúži každému, pre ktorého Slovenská Republika nič neznamená. Viete prečo? Lebo je to len územie na realizáciu vlastných plánov. A toto občan nechce a určite sa s tým neuspokojí.