Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Prečo je dohoda o základniach tak dôležitá pre USA?


Skúsme trochu vojensko-strategický pohľad na tzv. obrannú dohodu. Prečo je taká dôležitá? Počuli sme od ministra Naďa a jeho štátneho tajomníka, že „kvôli ruskej hrozbe“. Tak títo dobrodruhovia, ktorí o armáde a výcviku vedia trt (akurát tak z novín a amerických filmov) sa rozhodli, že Rusko je vraj náš nepriateľ.

Prečo asi? Americkí vojenskí stratégovia sú dôkladní a pri ozbrojenom konflikte potrebujú mať krytie, tzv. tylové zabezpečenie. Čo myslíte? Kde by tak mohlo byť? V Poľsku, Rumunsku a áno, aj na Slovensku.

Zaujímavé, že hovoríme o toľko spomínanom východnom krídle. Predstavme si letiská Sliač a Kuchyňa ako sa podieľajú na zásobovaní bojujúcich skupín na Ukrajine. A nielen to. V konflikte sú aj ranení a na ošetrenie treba poľné nemocnice a obväziská. Tie sú hlboko v tyle.

Rozmýšľajme spolu. Kde by u nás mohli byť? Na Lešti? Priestor by bol zasiahnutý okamžite, čiže to bezpečné nie je. Čo by som zvolil? Poľnú nemocnicu by som rozvinul ďaleko od miesta konfliktu – tam, kde je veľká hustota obyvateľstva a kde sa nepredpokladá vojenský úder, napr. hlavné mesto. Že bujná predstava? Verte, že určite nie.

Výcvik a školenie rôznych skupín by mohlo prebehnúť už na spomínaných letiskách a po skončení výcviku by boli rýchlo prepravení do bojového priestoru. Že prečo takto uvažujem? Lebo podobný modus operandi bol použitý pri nevydarenom prevrate v Turecku, kde významnú úlohu zohrala vojenská základná Incirlik a jej americká časť.

Tu sa pýtam: páni, ktorí ste sa presunuli z mimovládnych organizácií na rezort obrany a zahraničných vecí, viete o tom? Alebo o tom vedieť nechcete?

Ak áno, tak prečo predkladáte takúto zmluvu na podpis? Nikto Vám neodpustí, keď sa niečo takéto na našom území udeje a postavíte sa do zástupu historických kolaborantov, ktorí otvárali dvere cudzej mocnosti pre jej geopolitický prospech.

Vy, ktorí sa trasiete, aby ste boli slávni a potľapkaní po pleci v USA… Vedzte, že to, čomu sa hovorí zdravý rozum, nájdete na Slovensku u každého bežného občana, ktorý si toto Vaše dobrodružstvo nezaslúži.