Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Povstanie včera a dnes


Spomienka na udalosti, ktoré robia národ silnejším a viac zakoreneným, je dôležitá. Sloboda je vec, ktorú nám nikto nedá len preto, že sme Slováci. Museli sme byť ešte trpezlivejší, ešte viac tvrdí a nekompromisní ako iní. Dokázali sme vystúpiť voči fašizmu a totalite. Ukázať, čo nám je drahé. Udalosť sme si pripomenuli v rámci viacerých regionálnych štruktúr, nielen v Bratislavskom a Trenčianskom kraji.

Po dvoch totalitách sa v novom storočí rysuje nový zápas. Nepriateľom občana sa stáva jeho vlastná vláda, mysliaca na seba, plnenie cudzích záujmov v prospech kariéry a hlavne na to, aby zostala vo funkciách.

Čo zostáva nám, občanom SR? Ostáva nám to, čo nám zanechali predkovia. Zahodiť strach a povedať NIE súčasnej vláde! Povedať NIE cudzím byrokratom, ktorí pod maskou konania dobra a prázdnych sloganov, chcú okresávať ľudské práva a zriaďovať nové druhy totalít.

Sme národ s veľkou kultúrou, tradíciou a históriou. A aké Slovensko bude, je len NA NÁS a našom odmietnutí tých, ktorí nevládnu podľa našich očakávaní. Dnešná politická reprezentácia je hanbou a zrádza záujmy občana a odkaz predkov, ktorí zomierali pre Slovensko. A na toto ani v týchto dňoch nesmieme zabúdať. Čím viac si to uvedomíme, tým budeme slobodnejší a presvedčení o správnosti toho, čo chceme pre Slovensko dnes a v budúcnosti.