Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Potrebujeme GLOBSEC?


Všimli ste si, o čom sa hovorí? Nie o sociálnej situácii, nie o závadnej pšenici z Ukrajiny, nie o potrebe výstavby škôlok pre mladé rodiny. Hovorí sa, že Slovensko organizuje Globsec, kto všetko sa ho zúčastní, aké veľké veci sa budú diať a ako bude venovaný Ukrajine. Pre organizátorov je však Slovensko iba miestom na šírenie propagandy, ktorá má meniť myslenie ľudí. A ako sme počuli, vraj keď nie po dobrom, sľubujú, že po zlom. Jeden názor, jedna pravda.

Novodobí „vykladači pravdy“ k organizácii využili štátny aparát, bezpečnostné zložky a zaviedli kontroly na hraniciach. A teraz vidíme, čo dokáže nekontrolovaný tretí sektor. Diktovať štátu čo má robiť a ako. Táto konferencia nie je lacný špás. Preto sa pýtam, koľko finančných prostriedkov bolo na organizáciu vyčlenených z rozpočtu? Ako sa podieľalo MO SR, MZV SR a Úrad vlády?

Odpoveď je dôležitá, lebo občan uvidí čo je pre Hegerovu či Naďovu (a možno Ódorovu) garnitúru priorita. Chlebíčky a sekt? Alebo je to starostlivosť o bezpečnosť obyvateľov? Nie, SR ich zaujíma málo, a preto sme tam, kde sme. Môžem povedať, že Republika nedovolí, aby organizácie naviazané na zahraničný kapitál a štátny rozpočet diktovali, čo si má občan myslieť a ako má konať. Pravidlá má určovať štát v dialógu s občanom, nie inak.