Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Populizmus ministra, ktorý tam nemá čo hľadať


Je leto a všetko, čo OS SR mali, sme dali Ukrajine. A teraz ticho. Žiaľ, zdanie klame. Minister Naď sa zrazu (okrem iného) sústredil na personálne dopĺňanie. Je v tom logika a on nie je ten, čo na to prišiel, lebo plány už dávno existujú.

U neho skôr býva zvykom chváliť sa cudzím perím. S tým problém nemá. Vyhlásenie typu, že prijmeme nových 200 príslušníkov je iba klasická chiméra chválenkára bez reálneho backgroundu z oblasti, ktorú by mal zastrešovať. Presne sa to potvrdilo pri ukončení výberu nových adeptov, keď sa reálneho výcviku zúčastnilo 70 vybraných. Pre Naďa prekvapenie. Určite nie pre tých, čo tomu rozumejú. Sú to ako skúšky na strednú alebo vysokú školu. Prijmú tých, ktorí splnia požiadavky. Argument ministra, že kritériá sú zastaralé a treba ich meniť, sú bohapustý výkrik pre nepočujúcich v tme a výhovorka, ktorej už ani malé deti v škôlke neuveria.

Keď je človek minister obrany, má pracovať v prospech SR, jej Ozbrojených síl, personálu a hlavne bezpečnosti štátu. Naď tam vysedáva už dosť dlho, aby takéto hlúposti smerom k verejnosti nevypúšťal. Len potvrdzuje, že mu chýba strategické myslenie a schopnosť veci meniť v prospech občana a bezpečnosti. Nie je to také ľahké ako preložiť text z angličtiny a tváriť sa ako mimovládny expert. Je to viditeľné. Svoj tieň neprekročí. Prečo? Lebo k tomu treba reálnu prácu, nie polarizáciu smerom dovnútra a navonok.

Tu mám aj pár otázok na ministra. Predchádzali Vašim vyhláseniam aj nejaké analýzy? Ak áno, aké? Viete sa podeliť s verejnosťou? Sú opreté o ekonomické možnosti Slovenska do budúcna? To hlavne na margo Vášho „navyšovania“.

Toto nie sú utajované skutočnosti. Je to len dialóg smerom k verejnosti. Pretože opakujem, verejnosť sa na tej Vami proklamovanej bezpečnosti podieľa najviac a má právo vedieť o úvahách ministra. Alebo práve tohto sa minister bojí? Že možno nerozmýšľa? Ozaj mi to pripomína iba šafárenie, a to je jedno či ide o personál alebo techniku (viď Patria). Jednoducho, minister je škodná v takom rezorte, akým je Ministerstvo obrany SR. A to už nie je sranda!

Na obrázku môže byť 1 osoba, stojaca osoba, oblek a interiér