Jozef Viktorín (REPUBLIKA): Peniaze od USA nemôžeme vnímať ako dar


Toto nám povedal Naď. Vraj peniaze z USA sú dar. Nie, nie sú. Sú to judášske peniaze, ktoré minister prezentuje ako výdavky na pokrytie modernizácie. Aby bolo jasné, žiadne reálne peniaze nedostaneme. Tento „dar“ je totiž viazaný na zbrane, techniku a iné komponenty, výlučne dodávané USA. Chytré, že?

Čiže prijatím peňazí podporujeme vojensko-priemyselný komplex USA a nie slovenský obranný priemysel ako minister deklaroval. Žiadne prekvapenie. Iba potvrdenie faktu, že tento pán je silne previazaný s dolármi. Aj tu platí, že žiadna krajina (a tobôž nie USA) nedáva dary.

Sú to pôžičky, ktoré krajiny prevzatím nevedia v reálnom čase vrátiť. Treba k daru od USA niečo viac? Asi nie. Len niekto musí povedať, že občan SR tlieskať nad takým podarúnkom nebude. Tomuto sa hovorí „spojenci“. Avšak s výhodami len pre jednu stranu. Prečo?

Investícia je nič proti servisu techniky, ktorú za túto čiastku kúpime. A to už pôjde z rozpočtu MO SR minimálne 20-25 rokov. Stále si minister myslí, že sme dostali dar?

Poznámka na záver. Nestrašte, že územie SR je monitorované bezpilotnými prostriedkami. Lebo ak áno, tak nehovorte o zaistenej obranyschopnosti. A potom by prišla aj otázka, že čo pre bezpečnosť – okrem nákupov od „známych“ – robíte?